Ποιο ντέρμπι; Πάρτι της Σπόρτινγκ κόντρα στην Πόρτο!

Η Σπόρτινγκ συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της την φετινή σεζόν, επικρατώντας στο μεγάλο ντέρμπι επί της Πόρτο με 2-0 και ανέβηκε ξανά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Πριν την έναρξη του ματς η Σπόρτινγκ καλούνταν να βγάλει αντίδραση και να ρίξει από την κορυφή την «αιώνια» αντίπαλο, Μπενφίκα και μέσα στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες του Ρούμπεν Αμορίμ μπήκαν με το «μαχαίρι στα δόντια».

Μόλις στο 11ο λεπτό ο Βίκτορ Γκιόκερες άνοιξε το σκορ για την Σπόρτινγκ και έβαλε «φωτιά» στο Ζοσέ Αλβαλάδε, με τον Σουηδό λίγα λεπτά αργότερα να σημειώνει και δεύτερο γκολ, όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για την Πόρτο αφού στο 51' ο Πέπε άφησε τους «Δράκους» με 10 παίκτες στον αγωνιστικό χώρο και η Σπόρτινγκ το εκμεταλλεύτηκε με τον Γκονσάλβες στο 60' να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Έτσι, η Σπόρτινγκ ανέκτησε άμεσα την πρωτοκαθεδρία στον βαθμολογικό πίνακα της Primeira Liga, αφήνοντας ουσιαστικά την Πόρτο εκτός... διεκδίκησης του τίτλου.