Eredivisie: Στις ευρωπαϊκές θέσεις ο Άγιαξ

Διευθετήθηκαν το βράδυ της Τετάρτης (6/12) οι δύο «εκκρεμότητες» που υπήρχαν στην ολλανδική Eredivisie με τους διακοπέντες αγώνες Βααλβάικ-Άγιαξ (7η αγωνιστική) και Αλκμάαρ-Ναϊμέγκεν (10η αγωνιστική), με νικητές τον «Αίαντα» (3-2) και τη Ναϊμέγκεν (2-1).

Το παιχνίδι του Άγιαξ στην έδρα της Βααλβάικ είχε διακοπεί την 30ή Σεπτεμβρίου στο 84ο λεπτό (με το σκορ στο 3-2 υπέρ του Άγιαξ), όταν ο Ετιέν Φάεσεν έπεσε αναίσθητος στον αγωνιστικό χώρο, έπειτα από σφοδρή σύγκρουση με τον Μπρομπέι.

Ο αγώνας ξεκίνησε πάλι απ' το 84ο λεπτό, χωρίς να αλλάξει κάτι κι ο Άγιαξ (αντίπαλος της ΑΕΚ στις 14/12 στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Europa League) με την 5η νίκη του σε 13 αγώνες ανέβηκε για πρώτη φορά φέτος στην 6η θέση κι εντός των ευρωπαϊκών «εισιτηρίων».

Ο Τζον φαν'τ' Σιπ χρησιμοποίησε σ' αυτό το «σκάρτο» δεκάλεπτο σε διάταξη 4-3-3 τους: Ραμάι - Ρεντς, Σούταλο, Άβιλα, Χάτο - Μπερχούις, Ταΐροβιτς, Τέιλορ - Φορμπς, Χλίνσον, Μπρομπέι.

Λίγο αργότερα η Αλκμάαρ και η Ναϊμέγκεν έπαιξαν τα 5 λεπτά των καθυστερήσεων του δικού τους αγώνα για τη 10η αγωνιστική που είχε διακοπεί στο 90ό λεπτό (29/10), μετά την «κατάρρευση» στον αγωνιστικό χώρο του Μπας Ντοστ, χωρίς να αλλάξει κάτι στο ήδη διαμορφωθέν σκορ. Η Ναϊμέγκεν νίκησε με 2-1 την ομάδα του Βαγγέλη Παυλίδη κι απομακρύνθηκε απ' την επικίνδυνη ζώνη.