Εκτέλεσε τη Λέστερ στις καθυστερήσεις και έφυγε για τα ημιτελικά η Τσέλσι!

Η Τσέλσι έκαμψε στις καθυστερήσεις την αντίσταση της Λέστερ στο Λονδίνο και προκρίθηκε στα ημιτελικά του FA Cup.

Η Τσέλσι λύγισε την αντίσταση της σχεδόν βέβαιης πρωταθλήτριας Championship, Λέστερ, χάρη σε δύο γκολ στις καθυστερήσεις και με το 4-2 προκρίθηκε από τα προημιτελικά του FA Cup.

Οι Λονδρέζοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στο 1ο μέρος χάρη στους Μαρκ Κουκουρέγια και τον ασταμάτητο φέτος Κόουλ Πάλμερ και απέτυχαν σε εκτέλεση πέναλτι του Ραχίμ Στέρλινγκ να κλειδώσουν τη νίκη.

Ένα δεκάλεπτο στο 2ο μέρος έφερε τα πάνω κάτω. Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι "αλεπούδες" μείωσαν χάρη σε αυτογκόλ του Αξέλ Ντισασί και ο Στέφι Μαβιντίντι στο 62' ισοφάρισε κόντρα στη ροή του αγώνα. Το γκολ του Άγγλου επιθετικού ήταν η μοναδική εύστοχη τελική της Λέστερ στον αγώνα, με την Τσέλσι να σφυροκοπάει στη συνέχεια, ψάχνοντας τη λύτρωση.

Η αποβολή του Κάλουμ Ντόιλ στο 73' μετέφερε το παιχνίδι στην περιοχή της Λέστερ, με τον Κάρνεϊ Τσουκουεμέκα να αποδεικνύεται χρυσή αλλαγή και να σκοράρει στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Έξι λεπτά αργότερα η δεύτερη αλλαγή του Μαουρίσιο Ποτσετίνο στον αγώνα, Νόνι Μαντουέκε, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Το πανόραμα των προημιτελικών

Γουλβς - Κόβεντρι 2-3 (83' Αΐτ-Νουρί, 88' Μπουένο / 53' 90+7' Σιμς, 90+10' Ράιτ)

Μάντσεστερ Σίτι - Νιούκαστλ 2-0 (13' Μπερνάρντο Σίλβα, 31' αυτ. Μπότμαν)

Τσέλσι - Λέστερ 4-2 (13' Κουκουρέγια, 45+1' Πάλμερ, 90+2' Τσουκουεμέκα, 90+8' Μαντουέκε / 51' αυτ. Ντισασί, 62' Μαβιντίντι)

17/03 17:30 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ

Πηγή: sport24.gr