Κύπελλο Αγγλίας: Μυθική ανατροπή και πρόκριση της Κόβεντρι

Με ένα ματς αντάξιο της φήμης και της ιστορίας του κυπέλλου Αγγλίας, άνοιξε το μεσημέρι η αυλαία της προημιτελικής φάσης. Μετά από ένα παιχνίδι με απίστευτες ανατροπές και εναλλαγές συναισθημάτων, η Κόβεντρι (η οποία αγωνίζεται στην Championship) νίκησε με 3-2 τη Γουλβς μέσα στο «Μολινό» και εξασφάλισε την πρόκριση στους «4» της διοργάνωσης, για πρώτη φορά από το 1987.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 53΄ με τον Σιμς και κράτησαν το προβάδισμα για μισή ώρα. Οι «λύκοι» βρήκαν τελικά την απάντηση στο 83΄ με τον Αϊτ-Νουρί και ο Μπουένο στο 88΄ φάνηκε να δίνει στη Γουλβς την πρόκριση. Οι «γαλάζιοι», όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο Σιμς ισοφάρισε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων και στην εκπνοή (90+10΄) ο Ράιτ «πάγωσε» το «Μολινό» και έστειλε την Κόβεντρι στα ημιτελικά.

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου Αγγλίας:

Γουλβς-Κόβεντρι 2-3

Μάντσεστερ Σίτι-Νιούκαστλ 19:30