Χόιλουντ... λαμπρός την οδηγεί!

Με τον Ράσμους Χόιλουντ να μην σταματά να σκοράρει το τελευταίο διάστημα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφυγε με το διπλό (1-2) και από την έδρα της Λούτον.

Τέταρτη σερί νίκη για τη Γιουνάιτεντ, με την ομάδα του Μάντσεστερ να επικρατεί εκτός έδρας της Λούτον Τάουν με σκορ 2-1 και να παραμένει στο... κόλπο για την 4η θέση και το Champions League, ούσα στο -5 από την τετράδα και την Άστον Βίλα.

Ο Ράσμους Χόιλουντ ήταν αυτός που οδήγησε τους «κόκκινους διαβόλους» σε ακόμη μία νίκη, με τον Δανό στράικερ να έχει βρει τα πατήματά του πλέον στο Νησί και να σκοράρει για 6ο σερί ματς στην Premier League και μάλιστα έγινε ο νεότερος που το καταφέρνει αυτό.

Η ομάδα του Ερίκ Τεν Χαγκ μπήκε πολύ καλά στο ματς και πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Χόιλουντ εκμεταλλεύτηκε ένα μεγάλο λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, καθώς ο αμυντικός στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα από ένα γέμισμα του Κασεμίρο την έστρωσε στον Δανό και ο 21χρονος σκόραρε σε τετ α τετ για το 1-0.

Λίγα λεπτά μετά, η τύχη χαμογέλασε ξανά στον Χόιλουντ, με τον Αλεχάντρο Γκαρνάτσο να σουτάρει μέσα στην περιοχή, η μπάλα βρήκε στο στήθος του Δανού και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0 στο 7ο λεπτό. Η απάντηση της Λούτον ήταν άμεση, με τον Κάρλτον Μόρις να μειώνει στο 14' σε 2-1, σκοράροντας από κοντά.

Από εκεί και έπειτα τίποτα δεν άλλαξε στο ματς, η Γιουνάιτεντ είχε κάποιες ευκαιρίες για να μεγαλώσει το προβάδισμά της και να «κλειδώσει» τη νίκη, ωστόσο το 2-1 έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης.

Πηγή: Sdna.gr