Επικός Γκουαρδιόλα: «Έβαλα 11 γκολ στην καριέρα μου, δεν είμαι για να δίνω συμβουλές στους επιθετικούς»

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα τόνισε πως η Μάντσεστερ Σίτι έπαιξε καλά μόνο για 45 λεπτά κόντρα στην Τσέλσι και για αυτό δεν πήρε τη νίκη ενώ κάλυψε απόλυτα τον Έρλινγκ Χάλαντ για τις ευκαιρίες που είχε αλλά δεν αξιοποίησε στο 1-1 με τους Λονδρέζους.

Μετά από έντεκα διαδοχικές νίκες σε όλες τις διοργανώσεις και έξι σε επίπεδο Premier League η Μάντσεστερ Σίτι είδε αυτό το εντυπωσιακό σερί να σταματάει το βράδυ του Σαββάτου (17/02) μένοντας στο 1-1 με την Τσέλσι στο "Έτιχαντ" για την 25η αγωνιστική της Premier League.

Το φινάλε του αγώνα βρήκε μάλιστα τους πρωταθλητές Αγγλίας, Ευρώπης και κόσμου να έχουν 32 τελικές αλλά μόλις 5 στο στόχο, με τον Πεπ Γκουαρδιόλα να τονίζει πως αυτό που κόστισε στην ομάδα του ήταν πως δεν είχε το πόδι στο γκάζι για 90 λεπτά αλλά μόνο για 45.

«Στο πρώτο μέρος δεν παίξαμε σύμφωνα με το επίπεδό μας και δεν ήμασταν στο σωστό ρυθμό. Αν θέλεις να ανταγωνιστείς αυτές τις ομάδες θα πρέπει να παίζεις για 90 λεπτά και όχι μόνο για 45. Ωστόσο στο δεύτερο μέρος ήμασταν πραγματικά καλοί και είχαμε ευκαιρίες.

Η Λίβερπουλ και η Άρσεναλ είναι εκπληκτικές ομάδες και θα συνεχίσουν να είναι ανταγωνιστές μας για τον τίτλο», τόνισε ο Καταλανός προπονητής, ενώ κληθείς να μιλήσει για τον Έρλινγκ Χάλαντ που σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες και δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα κόντρα στην Τσέλσι, δήλωσε αφοπλιστικά:

«Έπαιξα 11 χρόνια ποδόσφαιρο και πέτυχα 11 γκολ. Ένα γκολ ανά σεζόν. Δεν είμαι ο πιο κατάλληλος για να δώσω συμβουλές στους επιθετικούς. Δημιουργήσαμε ευκαιρίες και την επόμενη φορά θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Δεν έχω να τον κατηγορήσω για κάτι».

Πηγή: Sport24.gr