Πέρασε σίφουνας από το Λονδίνο η Λίβερπουλ και παρέμεινε κορυφή!

Η Λίβερπουλ δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα στο δυτικό Λονδίνο, καθώς επικράτησε 4-1 της Μπρέντφορντ και παρέμεινε στην κορυφή της Premier League. Τρεις αναγκαστικές αλλαγές για τον Γιούργκεν Κλοπ.

Η Λίβερπουλ είχε εύκολο πέρασμα στο Λονδίνο, καθώς επικράτησε εύκολα της Μπρέντφορντ στην έδρα της με 4-1 για την 25η αγωνιστική της Premier League. Ο Ντάργουιν Νούνιες πήρε κεφάλι στο σκορ στο 35ο λεπτό με τον Ντάργουιν Νούνιες, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Οι ΜακΆλιστερ στο 55' και Σαλάχ στο 68' έβαλαν τις βάσεις για το τρίποντο. Ο Τόνι μείωσε σε 3-1 στο 75' και ο Χάκπο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Οι "reds" βέβαια αποχώρησαν με προβλήματα τραυματισμών, καθώς ο Κλοπ έκανε τρεις αναγκαστικές αλλαγές.

Το ματς

Το πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης ήταν άκρως ισορροπημένο και αμφότερες οι ομάδες είχαν τις στιγμές τους για να βρουν δίχτυα, με την Μπρέντφορντ να έχει κυριότερο εκφραστή των επιθετικών προσπαθειών της τον Τόνι και την Λίβερπουλ να έχει δύο καλές στιγμές με τους Μπράντλεϊ και Ζότα.

Το γκολ φαινόταν πως ήταν θέμα χρόνου και τελικά το βρήκαν πρώτοι οι παίκτες του Κλοπ μέσα από ταχύτατη αντεπίθεσή τους, με τον Ζότα να τροφοδοτεί έξοχα με το κεφάλι τον Νούνιες και τον Ουρουγουανό φορ να βγαίνει απέναντι στον Φλέκεν, για να τον εκτελέσει με αριστουργηματική λόμπα από το ύψος της μεγάλης περιοχής (0-1).

Με αυτό το σκορ πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, ωστόσο παρά το προβάδισμά τους οι ρεντς δεν ήταν χαρούμενοι, αφού έχασαν μέσα σε λίγα λεπτά λόγω τραυματισμών τους Τζόουνς και Ζότα (αποχώρησε με φορείο), ενώ η έναρξη του δευτέρου μέρους έφερε και τρίτη αναγκαστική αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, τον Χάκπο αντί του Νούνιες!

Παρά το σοκ των τραυματισμών, η Λίβερπουλ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και εξαργύρωσε την υπεροχή της με ακόμη ένα γκολ. Στο 51ο λεπτό ο Σαλάχ αστόχησε σε μοναδικό τετ α τετ με τον αντίπαλο κίπερ όμως τέσσερα λεπτά αργότερα έβγαλε σεμιναριακή ασίστ για τον Μακάλιστερ, με τον Αργεντινό να αποφεύγει με ντρίμπλα αντίπαλο και να νικάει με έξυπνο πλασέ τον Φλέκεν (0-2).

Ο Σαλάχ δεν έμεινε όμως εκεί, στην επανεμφάνισή του με την Λίβερπουλ έπειτα από την 1η Ιανουαρίου αλλά στο 68' χρίστηκε και σκόρερ, όταν εκτέλεσε με ψύχραιμο διαγώνιο πλασέ τον Φλέκεν για να γράψει το 3-0 για τους φιλοξενούμενους.

Η Μπρέντφορντ έδειξε σφιγμό και μείωσε στο 75ο λεπτό, όμως η Λίβερπουλ ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ με τον Χάκπο στο 86ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Στο φινάλε είχε την ευκαιρία και για πέμπτο γκολ με τον Φαν Ντάικ, ωστόσο η κεφαλιά του σταμάτησε στο δοκάρι.

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ: Φλέκεν, Κόλινς, Άγερ, Μι, Ρέρσλεφ (63' Λιούις-Πότερ), Γένσεν (74' Ντάμσγκααρντ), Νόργκαρντ (63' Ονιέκα), Γιάνελτ, Ρεγκιλόν, Τόνι, Μοπέ (63' Γουίσα)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κέλεχερ, Μπράντλεϊ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Μακάλιστερ, Έντο, Τζόουνς (34' Χράνφεμπερχ), Ζότα (44' Σαλάχ), Νούνιες (46' Χάκπο), Ντίας

Πηγή: Sport24.gr