Τριάρα της Γουέστ Χαμ επί της Τσέλσι

Παρότι αγωνίστηκε για 25 λεπτά με παίκτη λιγότερο η Γουέστ Χαμ νίκησε 3-1 την Τσέλσι στη «μάχη» του Λονδίνου.
Την πρώτη της ήττα επί των ημερών του Μαουρίσιο Ποκετίνο γνώρισε η Τσέλσι, η οποία μετά το 1-1 με την Λίβερπουλ στην πρεμιέρα, έχασε εκτός έδρας από την Γουέστ Χαμ (2-1). Όλα στραβά πήγαν για τους Μπλε, για τους οποίους έκανε ντεμπούτο ο Μόισες Καϊσέδο. Στους 4 βαθμούς πήγε η κάτοχος του Conference League έπειτα από δύο αγώνες.

Μόλις στο 7’ άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι με την κεφαλιά του Αγκουέρ έπειτα από κόρνερ του Γουόρντ-Πρόουζ, ενώ η Τσέλσι απείλησε στο 14’ με την κεφαλιά του Τζάκσον και ισοφάρισε στο 29’ με την όμορφη κίνηση και το πειστικό τελείωμα του Τσουκουεμέκα μέσα από την περιοχή. Το 1-1 διατηρήθηκε για το πρώτο μέρος με έναν… απίθανο τρόπο. Στο 37’ το πλασέ του Πακετά πήγε στο δοκάρι και στο 43’ ο Σούτσεκ ανέτρεψε τον Στέρλινγκ μέσα στην περιοχή, όμως από τα 11 βήματα ο Έντσο Φερνάντες νικήθηκε από τον Αρεολά

Στην επανάληψη και το 50’ ο Μπενραχμά έχασε ευκαιρία μόνος στην κόντρα, όμως η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες πήρε το προβάδισμα στο 54’ με το διαγώνιο σουτ του Αντόνιο (2-1). Στο 68’ η Τσέλσι απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Αγκουέρ, όμως όχι μόνο δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί αλλά στις καθυστερήσεις ο Καϊσέδο - που έκανε ντεμπούτο - έκανε και πέναλτι και ο Πακετά διαμόρφωσε το τελικό 3-1.