Μπόρνμουθ – Λέστερ 4-1: Θρίαμβος ελπίδας, σε μπελάδες οι Αλεπούδες (vids)

Ηρωική ανατροπή της Μπόρνμουθ με τέσσερα γκολ σε 21 λεπτά και θρίαμβος - ελπίδα παραμονής με 4-1 επί της Λέστερ, η οποία κινδυνεύει σοβαρά να μείνει εκτός της πρώτης τετράδας.

Η Λέστερ προηγήθηκε στο πρώτο μέρος, ωστόσο στην επανάληψη κατέρρευσε στο Vitality και γνώρισε τη συντριβή από τη Μπόρνμουθ. O Βάρντι άνοιξε το σκορ ωστόσο οι «αλεπούδες» σε 2' στο δεύτερο μέρος βρέθηκαν να χάνουν με 2-1. Ο Στάνισλας με πέναλτι αρχικά ισοφάρισε ενώ Σολάνκε έβαλε μπροστά τα κεράσια.

Το βράδυ για την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς πήγε από το κακό στο χειρότερο όταν ο Σουγιουντσού στο 67ο λεπτό είδε κόκκινη κάρτα, με τους Έβανς -αυτογκόλ και ξανά τον Σολάνκε (83'-87') να ολοκληρώνουν τον θρίαμβο των γηπεδούχων.

Έτσι η Λέστερ βρίσκεται στην 4η θέση με παιχνίδι περισσότερο (+1) από την Γιουνάιτεντ, ενώ η Μπόρνμουθ στη ζώνη του υποβιβασμού αλλά μόλις -3 από τις Γουέστ Χαμ, Γουότφορντ.