Τίτλος και πρόκριση... απευθείας από την Cablenet

Tα αθλητικά κανάλια Cablenet Sports φέρνουν και φέτος στις οθόνες σας όλα τα μεγάλα γεγονότα του αθλήματος της πετόσφαιρας.

Την Κυριακή 15/10 διεξάγεται στο «Κίτιον» ο αγώνας Super Cup ανδρών ανάμεσα στη νταμπλούχο Ομόνοια Λευκωσίας και την φιναλίστ του περσινού τελικού Κυπέλλου Ανόρθωση Αμμοχώστου. Οι δύο ομάδες μετρούν από 7 κατακτήσεις Σούπερ Καπ και θέλουν τον 8o τίτλο τους που θα είναι και ο πρώτος της φετινής σεζόν. Οι πράσινοι της Λευκωσίας τα τελευταία χρόνια έχουν σαρώσει τα πάντα στο άθλημα.

Η ομάδα του Σάββα Σάββα κατέκτησε τα τελευταία 4 νταμπλ και διεκδικεί τον πρώτο φετινό τίτλο χωρίς να κάνει μεγάλες αλλαγές στο ρόστερ. Αντίθετα οι «κυανόλευκοι» της Αμμοχώστου θέλουν να σπάσουν την μονοτονία κατακτήσεων του «τριφυλλιού» και να επιστρέψουν στους τίτλους μετά το 2014. Ο Γιώργος Πλατρίτης παραμένει στον πάγκο της ομάδας η οποία έκανε αρκετές αλλαγές σε έμψυχο υλικό με στόχο την επιστροφή της «Μεγάλης Κυρίας» στη κατάκτηση τροπαίων.

Συνδέσου τώρα με την υπηρεσία Live Streaming της Cablenet για να μην χάνεις λεπτό από τους αγώνες της αγαπημένης σου ομάδας https://cablenet.com.cy/livestreaming/

Στις Γυναίκες, Ευρωπαϊκό παιχνίδι έχει το μενού της ερχόμενης Τρίτης 17/10. Η πρωταθλήτρια Κύπρου Ολυμπιάδα Νεάπολης αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης στο «Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία» στον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των 64 του CEV Challenge Cup.

Η Ολυμπιάδα θέλει να ανατρέψει το 3-1 του πρώτου αγώνα από τον ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει αρκετά ποιοτικό ρόστερ κάτι που έδειξε στον αγώνα της Πυλαίας εκεί όπου ανέκτησε το προβάδισμα πρόκρισης για τους «32» της διοργάνωσης. Οι δύο ομάδες δεν έχουν μεγάλες αποστάσεις αγωνιστικά όμως ο ΠΑΟΚ με τη βοήθεια του κόσμου του πήρε τη νίκη στην έδρα του καθώς στο 4ο σετ του πρώτου αγώνα επικράτησε στις λεπτομέρειες (25-23) του συγκροτήματος του Πάτρικ Φόγκελ.

Η πρωταθλήτρια Κύπρου, έχει τις δικές της βλέψεις για τον επαναληπτικό και με την δική της ποιοτική αναβάθμιση του ρόστερ (προσθήκες Νογκουέρας, Νοβάκοβιτς, Μέγκαν Χαρτ) θέλει να κάνει θόρυβο στην επιστροφή της στα Ευρωπαϊκά σαλόνια έπειτα από 32 χρόνια. Για να το πράξει θα πρέπει πρώτα να στείλει τον αγώνα σε golden set.