U20 Ανδρών: «Έκλεισε το σπίτι» των Αυστριακών και βλέπει μπροστά

H Eθνική U20 Ανδρών παίζοντας εξαιρετικό βόλεϊ και με ψυχή κέρδισε στο χωριουδάκι της Αυστρίας Steinbrunn την αντίστοιχη Εθνική ομάδα της Αυστρίας με 3-0 σετ τους «έκλεισε το σπίτι» και βλέπει την Παρασκευή 10 Ιανουαρίου 2020 τον δεύτερο αγώνα με την Κροατία με στόχο τη νίκη – πρόκριση. Η νίκη επί της Αυστρίας είναι τεράστια και μια από τις μεγαλύτερες σε εθνικό επίπεδο αφού οι νεαροί μας κέρδισαν μέσα στην Αυστρία και παίκτες με μεγάλο ταλέντο, αλλά και πιο έμπειρους λόγω της συμμετοχής σε πολλά τουρνουά.

Μετά το αρχικό 04-04, ένα σερί των Αυστριακών 00-04 τους έφερε να προηγούνται με 08-04. Τα πράγματα δεν μας έβγαιναν με την Αυστρία να αυξάνει σε 05-11. Ένα εκπληκτικό σερί των διεθνών μας 08-01   τους έδωσε το δικαίωμα να ισοφαρίσουν 12-12 δείχνοντας ότι είχαν το σετ και να ξεπερνούν το άσχημο ξεκίνημα. Η Αυστρία όμως κατάφερε να προηγηθεί με 15-14 σε ένα πολύ κλειστό σετ. Η Εθνική δεν είχε λύσεις στο σημείο αυτό με τους αντιπάλους να γράφουν το 19-16. Οι Αυστριακοί είχαν το πάνω χέρι σε κρίσιμο σημείο του σετ 21-19. Οι παίκτες του Canestraci το πάλεψαν και ισοφάρισαν 22-22 αφού οι Αυστριακοί δεν φάνηκαν καλύτεροί τους.

Το σετ πήγαινε πόντο – πόντο 23-23 και με το σκορ στο 24-24 όλα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους. Η Εθνική προηγήθηκε 25-26 για να επιβληθούμε σε 28’ 28-26 κερδίζοντας το σετ και προηγούμενοι με 1-0. Η Εθνική έδειξε τεράστια αποθέματα σε αυτό το σετ αφού το ξεκίνημα δεν ήταν καλό.

Η Αυστρία προηγήθηκε 11-08 στο δεύτερο σετ και διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα 15-11. Οι παίκτες του Canestraci δεν τα έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν 16-16. Το σετ ήταν ντέρμπι με τους Αυστριακούς να προηγούνται 23-22. Οι παίκτες του Canestraci όντας καλύτεροι «γύρισαν» τα δεδομένα και πήραν το σετ 25-23 σε 27’ αυξάνοντας σε 2-0 τα σετ.

Παίζοντας με φοβερή ψυχολογία η Εθνική μας πήρε από την αρχή το πάνω χέρι 06-10, 08-12 στο τρίτο σετ δείχνοντας αποφασισμένη να «καθαρίσει» το σετ. Οι παίκτες του Canestraci ξέφυγαν ακόμα περισσότερο 13-18 δείχνοντας πολύ καλή εικόνα. Οι Αυστριακοί έκαναν προσπάθεια να μείνουν στον αγώνα και μείωσαν 15-19. Η Εθνική όμως έμοιαζε να ήταν κυρίαρχη και ξέφυγε 16-21 «κόβοντας τα πόδια» των Αυστριακών. Το υπέρ μας 17-22 έμοιαζε καταλυτικό για να ολοκληρώσουμε θριαμβευτικά με 25-17 σε 28’. Η Εθνική κέρδισε με 3-0 σετ και ελπίζει ενόψει συνέχειας.

Κορυφαίος της Εθνικής μας ο Σωτήρης Σιαπάνης με 20 πόντους με άξιους συμπαραστάτες τους υπόλοιπους. Πολύτιμες λύσεις έδωσε ο Οδυσσέας Σαββίδης με 11 πόντους. Καλύτερος μπλοκέρ του αγώνα ήταν  ο Κανάρης Μιχαήλ με 07.

CEV EUROPEAN QUALIFICATIONS U20: ΑΥΣΤΡΙΑ – ΚΥΠΡΟΣ 0-3 (26-28, 23-25, 17-25)

ΑΥΣΤΡΙΑ (R. SCHWAB): Stockhammer 09,Antoni 02,Sablatnik 03, Hirsch 05, Hiedl 04, Schedl 05 – Λίμπερο: Glatz (38% υποδοχή -25% άριστες). –Aλλαγές: Κrassnig 02,Μοrgunov 08,Wultsch,

ΚΥΠΡΟΣ (J. CANESTRACI): Σαββίδης 11, Σιαπάνης 20, Μιχαήλ 01,Κ. Μιχαήλ 08, Μαυρομμάτης, Παπαδημητρίου 07 – Λίμπερο: Iωάννου (19% υποδοχή – 16% άριστες) – Αλλαγές: Iακώβου 04. Σκορδής, Χρυσοστομίδης.

Στέργιος: «Τεράστια νίκη»

Ο βοηθός Ομοσπονδιακός τεχνικός Στέργιος Φραγκέσκου μιλώντας στην ιστοσελίδα της ΚΟΠΕ μίλησε για μια τεράστια νίκη απέναντι σε μια Αυστρία μέσα στην έδρα της. Αναλύοντας το παιχνίδι ανέφερε ότι «δείξαμε υπομονή σε όλο τον αγώνα και ειδικά στα σημεία που μείναμε στο -6. Οι παίκτες ακολούθησαν τις οδηγίες μας και ήταν προσηλωμένοι σε κάθε πόντο. Βλέπουμε πλέον τον αγώνα με την Κροατία που θεωρητικά είναι μια καλύτερη ομάδα όμως θα την μελετήσουμε και αφού πρώτα ξεκουραστούμε θα πάμε για τη νίκη».