Στον τελικό Ομόνοια-Παφιακός

Διεκδικούν την Παρασκευή στην Πάφο το Κύπελλο ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ

ΟΜΟΝΟΙΑ και Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ θα διεκδικήσουν το Κύπελλο ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ.Στους επαναληπτικούς ημιτελικούς της Παρασκευής 29 Μαρτίου 2024 προκρίθηκαν στον Τελικό και έδωσαν ραντεβού για την Παρασκευή 05 Απριλίου στην Αίθουσα ΑΦΡΟΔΙΤΗ στην Πάφο.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ: Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ - ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-1 (25-19, 25-20, 18-25, 25-20)

Με τη βοήθεια 257 οπαδών του ο Κuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ κέρδισε στην Κλειστή Αίθουσα ΑΦΡΟΔΙΤΗ τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ με 3-1 σε 2’08’ ανέτρεψε το 2-3 που έχασε στον πρώτο ημιτελικό και πέρασε στον Τελικό που θα γίνει στην Πάφο την Παρασκευή 05 Απριλίου 2024 απέναντι στην ΟΜΟΝΟΙΑ. Η Παφιακή ομάδα θα διεκδικήσει το 5ο τρόπαιο Κυπέλλου της ιστορίας της.

Η ομάδα του Β. Radulovic προηγήθηκε 2-0 σετ αφού κέρδισε το πρώτο σετ 25-19 σε 23΄αφού ξέφυγε στο σκορ. Στο δεύτερο σετ ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ κέρδισε 25-20 σε 37΄αφού προηγήθηκε 14-09 και 22-15.

Με το 0-2 σε βάρος της η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ έψαχνε δυο σετ για να διεκδικήσει την πρόκριση. Οι ερυθρόλευκοι στο τρίτο σετ κέρδισαν 18-25 σε 30΄αφού είχαν τον έλεγχο του σετ αφού προηγήθηκαν 14-19. Η ομάδα του Κ. Αδάμου μείωσε σε 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ βρέθηκε μπροστά στο σκορ (11-08, 19-11) και επικράτησε 25-20 σε 29’ κερδίζοντας 3-1 σετ εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον Τελικό.

Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (B. RADULOVIC): Tavares, Παναγιωτίδης, Τζουμάκας, Αυγ. Σαββιδης, Προδρόμου, Dolgopolov - Λίμπερο 1: Αντωνίου, Λίμπερο 2: Στ. Σαββίδης - Aλλαγές: Κrikun, Σωκράτους, Σκορδής, Μιχαήλ.

NEA ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Κ. ΑΔΑΜΟΥ): O. Σαββίδης, Ανδρέου, Corzo, Ibazeta, Παφίτης, Bolli - Λίμπερο 1: Τamburi, Λίμπερο 2: Duruda -Αλλαγές; Gryban, Xρίστου, Ευστρατίου, Νικολάου, Αχιλλέως.

Διαιτητές: Α. Κωνσταντινίδης - Μ. Αντώρκας

ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ: ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ ΛΑΜΠΟΥΣΑ - ΟΜΟΝΟΙΑ 2-3 (27-25, 20-25, 14-25, 25-17, 08-15)

Το 10ο Κύπελλο στην ιστορία της και το 4ο συνεχόμενο θα διεκδικήσει η ΟΜΟΝΟΙΑ την Παρασκευή 05 Απριλίου στην Κλειστή Αίθουσα ΑΦΡΟΔΙΤΗ απέναντι στον Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟ. Σε ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημιτελικό οι πρωταθλητές κέρδισαν 2-3 την ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ ΛΑΜΠΟΥΣΑ σε 2’00 και προκρίθηκαν με δεύτερη νίκη.

Σε ένα εντυπωσιακό πρώτο σετ η ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ ΛΑΜΠΟΥΣΑ κέρδισε 27-25 σε 29΄΄ και προηγήθηκε 1-0. Η προσφυγική ομάδα προηγήθηκε 24-23 αλλά τελικά κέρδισε στους έξτρα πόντους.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ισοφάρισε 1-1 αφού κέρδισε το δεύτερο σετ 25-20 σε 24΄ κτίζοντας διαφορά 4 πόντων 19-23.

Οι πράσινοι έπαιξαν πολύ καλό βόλεϊ στο τρίτο σετ και κέρδισαν 14-25 σε 22’ εξασφαλίζοντας μεγάλες διαφορές (04-14, 06-18) και διαμόρφωσε το 1-2 εξασφαλίζοντας την πρόκριση. Στο τέταρτο σετ η ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ ΛΑΜΠΟΥΣΑ κέρδισε 25-17 σε 19΄και ισοφάρισε 2-2.

Ο αγώνας κρίθηκε στο τάι π μπρέικ με την ΟΜΟΝΟΙΑ να επικρατεί 08-15 σε 14΄κερδίζοντας και τον αγώνα με 2-3 σετ.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ ΛΑΜΠΟΥΣΑ (D. BONIC): Δημητρίου, Χριστοφή, Barreto, Urquiola, Rivas, Γ. Χρυσοστόμου - Λίμπερο 1: Βαρνάβα - Αλλαγές: Αllen Silva, Καρακατσάνης, Καλαφάτης, Φιλοκράτους.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Perreira, Antipkin, Moalla, Αλεξίου, Ελευθερίου, Dvorranen - Λίμπερο 1: Τουμπή, Λίμπερο 2: Πάπας - Αλλαγές: Xατζηφιλίππου.