Βόλεϊ Ανδρών: Η καλύτερη αρχή για το Πανεπιστήμιο Κύπρου!

Με εντυπωσιακό τρόπο άρχισε την πορεία του στο Πανεπιστημιακό πρωτάθλημα βόλεϊ ανδρών το Πανεπιστήμιο Κύπρου, αφού κέρδισε το Ευρωπαϊκό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με 3-0 στην κλειστή αίθουσα του ιδιωτικού Πανεπιστημίου.

Το Πανεπιστήμιο Κύπρου μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, πήρε από την αρχή τα ηνία του σκορ δείχνοντας πως θα είναι το απόλυτο αφεντικό στην αναμέτρηση. Και έτσι και έγινε. Σύντομα μεγάλωνε τη διαφορά στο σετ, το οποίο στο τέλος έκλεισε στο 25-11. Η συνέχεια ήταν παρόμοια για τους φιλοξενούμενους, καθότι το Ευρωπαϊκό δεν μπορούσε να προβάλει ιδιαίτερη αντίσταση.

Με συνοπτικές διαδικασίες, οι πετοσφαιριστές του Φαούτα συνέχισαν να δίνουν τον ίδιο ρυθμό και έτσι κατέκτησαν και το δεύτερο σετ με 25-10. Στο τρίτο σετ, οι Πετοσφαιριστές του Ευρωπαϊκού ανταποκρίθηκαν καλύτερα στον αγώνα, έβαλαν πίεση στους φιλοξενούμενους, εκμεταλλεύθηκαν και την χαλάρωση τους και κυνήγησαν το σετ. Εν τέλει όμως, η διαφορά των δύο ομάδων ήταν μεγάλη, με το Πανεπιστήμιο Κύπρου να φθάνει στην πρώτη του νίκη για φέτος.

Γι’ αυτή την αγωνιστική, ρεπό είχε το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας. Οι περσινοί πρωταθλητές, μπαίνουν την άλλη Τρίτη στη μάχη (12/03) και αντιμετωπίζουν το Ευρωπαϊκό στην κλειστή αίθουσα του Αγίου Δομετίου (16:00).