Νίκησε η Ένωση Αναγέννηση Δερ. τον ΑΠΟΕΛ – Στα μπαράζ οι γαλαζοκίτρινοι

Mε νίκη της Ένωσης ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ με 3-2 σετ ολοκληρώθηκε το μίνι πρωτάθλημα για τις θέσεις 5-7 στο 53ο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ. Η ομάδα του Δημήτρη Αποστόλου κέρδισε 3-2 τον ΑΠΟΕΛ στην Αίθουσα ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ και κατέκτησε την 5η θέση με 20 βαθμούς, Ο ΑΠΟΕΛ τερμάτισε στην 7η θέση και θα αγωνιστεί σε αγώνες μπαράζ  (1 και 8 Μαρτίου 2024) για την παραμονή στην Α Κατηγορία με τη 2η στη Β Κατηγορία LEMESOS VOLLEYBALL.

Η Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ ξέφυγε 21-18 στο πρώτο σετ και κέρδισε 25-20 σε 25΄ανοίγοντας το σκορ.

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε διαφορές στο δεύτερο σετ 11-06 και 23-13 γιο  να επικρατήσει 25-14 σε 20΄και ισοφάρισε 1-1. Στο τρίτο σετ η Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ δημιούργησε διαφορά έξι πόντων στο τρίτο σετ 21-15 και κέρδισε 25-20 σε 26΄ για να πάρει ξανά το προβάδισμα 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον ΑΠΟΕΛ να έχει βραχεία κεφαλή 16-14, 23-22 και το κέρδισε 25-22 σε 29΄ισοφαρίζοντας 2-2 σετ.

Στο πέμπτο σετ η Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ κέρδισε 15-09 και πήρε τη νίκη με 3-2.

Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Δ.ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ): Καραγιάννης, Καρκίδης, Vanags, Aντωνιάδης, Κlochko, Iliev - Λίμπερο 1: Παντελή, Λίμπερο 2: Παπαίωάννου - Aλλαγές: Χατζηκωνσταντή, Κουμής, Πέτρου, Σιαπάνης,

ΑΠΟΕΛ (M. XΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ):Delgado, Cherkasov,  Bιττή, Gorbatov, Φ. Χρυσοαστόμου, Akande - Λίμπερο Στ. Χρυσοστόμου - Αλλαγές: Kαλλής, Zubkov, Φαούτας, Ελευθερίου,

Διαιτητές: Α. Δσνιήλ - Μ. Κιοκκωνή

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΘΕΣΕΩΝ 5-7

1. Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (16 Αγ.) 07-09 28-34 20
  2. ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ ΛΑΜΠΟΥΣΑ (16 Αγ.) 04-12 24-41 14
  3. ΑΠΟΕΛ (16 Αγ.) 02-14 16-45 08