Σπουδαίο δίποντο στην ρουλέτα

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ 3-2 (23-25,25-23, 25-22,24-26,17-15)

Σπουδαίο δίποντο στην «ρώσικη ρουλέτα» του βόλεϊ πήρε η Νέα Σαλαμίνα που επικράτησε την Παρασκευή 16 Δεκεμβρίου 2022 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών επί της Αναγέννησης Δερύνειας με 3-2 σετ σε 154’. Με τη νίκη της στο Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στις «παρυφές» της τετράδας. Η Αναγέννηση Δερ. σταμάτησε το σερί που είχε και μετά από τρεις αγωνιστικές δέχθηκε την ήττα μένοντας στην 3η θέση ισόβαθμη με Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ που έχουν όμως αγώνες λιγότερους.

Το πρώτο σετ ήταν πολύ κλειστό με την Αναγέννηση Δερ. να έχει μικρό προβάδισμα στα τελικά στάδια (21-23) το οποίο εκμεταλλεύτηκε και πήρε το σετ με 23-25 σε 33’ και άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 08-08 με την Αναγέννηση Δ. να ξεφεύγει τρεις πόντους 10-13. Το σετ ήταν κλειστό και στη συνέχεια με τη Νέα Σαλαμίνα να επικρατεί με 25-23 σε 28’ και να ισοφαρίζει το ντέρμπι.

Όλα ανοικτά ήταν στο τρίτο σετ με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 19-19, αλλά στα τελικά στάδια η Νέα Σαλαμίνα πήρε το προβάδισμα 24-22 για να επικρατήσει σε 31’ και να προηγηθεί για πρώτη φορά.

Το τέταρτο σετ πρόσφερε τις ίδιες συγκινήσεις όπως και τα υπόλοιπα. Οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ με την Αναγέννηση να ξεφεύγει με δυο πόντους 08-10 και να διατηρεί αυτό το ισχνό προβάδισμα. Οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 17-17 με τη Νέα Σαλαμίνα να προηγείται 20-18 και να φέρνει το σετ στα μέτρα της.  Ωστόσο, η Αναγέννηση Δερ. αντέδρασε και στους έξτρα πόντους επικράτησε 24-26 σε 39’ ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 2-2 σετ.

Στο τάϊ – μπρρέικ οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ με τη Νέα Σαλαμίνα να έχει το προβάδισμα 10-09 και 14-12, αλλά η Αναγέννηση ισοφάρισε 14-14. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν 17-15 και πήραν τη νίκη με 3-2 σε 23’

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Παφίτης, Thiel, Andrade, Νικολάου, Telles, Σαββίδης – Λίμπερο 1: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Χατζηβασίλη, Στ. Σαββίδης, Αχιλλέως.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ (K. KΑΜΠΕΡΙΔΗΣ):Shnayeusski, Καραγιάννης, Antonic, Leontiev, Κυπριανού, Brammwell – Λίμπερο 1: Παπαϊωάννου, Λίμπερο 2: Αli Osmam Nurettin – Αλλαγές: Τζωρτζής, Στέκας.