Επέλαση του Παναθηναϊκού για τον τίτλο!

Ο πρώτος τελικός του Λιγκ Καπ βάφτηκε πράσινος. Ο Παναθηναϊκός πέρασε με 3-0 σετ από το Παλατάκι επί του αποκαρδιωτικού ΠΑΟΚ και θέλει δυο σετ στο Μετς για να κατακτήσει το τρόπαιο.

Το πρώτο, μεγάλο βήμα για την κατάκτηση του League Cup «Νίκος Σαμαράς» έκανε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος με κορυφαίους τους Κόβαρ και Πρωτοψάλτη επικράτησε άνετα του ΠΑΟΚ στο Παλατάκι με 0-3 και έβαλε γερές βάσεις ενόψει του επαναληπτικού της Κυριακής (7/4) στο Μετς.

Ο Γιόσκο Μιλενκόσκι επέλεξε για την αρχική του σύνθεση τους Γαλιώτο, Ντεν Ντρις, Φαν Χάρντερεν, Τρούχτσεφ, Κοκκινάκη, Λινάρδο και Σαμοϊλένκο, ενώ ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος τους Κασαμπαλή, Βουλκίδη, Ρανγκέλ, Πρωτοψάλτη, Κόβαρ, Ερνάντεζ και Κοντοστάθη.

O Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 4-8 και 6-9 εκμεταλλευόμενος τα λάθη του ΠΑΟΚ, ενώ με πρώτο χρόνο του Βουλκίδη οι πράσινοι κράτησαν το προβάδισμά τους με 12-16.

Με πέρασμα του Κόβαρ και άσσο του Κασαμπαλή το σύνολο του Ανδρεόπουλου έφτασε σε έξι σετ μπολ, με τον Δικέφαλο να μειώνει σε 23-24 με άσσο του Γαλιώτου και μπλοκ του Λινάρδου, αλλά ο Κόβαρ στον πιο κρίσιμο πόντο του σετ ήταν ψύχραιμος και με διαγώνιο χτύπημα έκανε το 0-1 στα σετ με 23-25, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Στο δεύτερο σετ οι ομάδες είχαν κοινή εκκίνηση (4-4, 7-7), με τον ΠΑΟΚ να παίρνει προβάδισμα με δύο (9-7) αλλά τον Παναθηναϊκό με τα εξαιρειτικά σερβίς του Πρωτοψάλτη να ξεφεύγει με 10-13.

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το υπέρ τους σκορ (17-22), οι ασπρόμαυροι μείωσαν με σερί πόντους του Φαν Χάρντερεν (19-22) αλλά η διαφορά ήταν ήδη μεγάλη με τους πράσινους να το εκμεταλλεύονται και να κάνουν με άνεστη το 0-2 στα σετ με 21-25.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά και με αυτοπεποίθηση και από νωρίς πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ερνάντεζ να «πυροβολεί» από την διαγώνιο και τον Κόβαρ να είναι σταθερά καλός (6-7).

Ο ΠΑΟΚ που ξεκίνησε με τον Σιδηρόπουλο στην πάσα κατάφερε με άσσο του Σαμοϊλένκο να πάρει το προβάδισμα με 13-12 αλλά όταν ο Ερνάντεζ πήγε στο σερβίς έβαλε την ομάδα του μπροστά 15-17, ενώ ο Ρανγκέλ με μονό μπλοκ έστειλε τους «πράσινους» στο +3 (16-19). Ο Δικέφαλος με μπλοκ του Φαν Χάρντερεν στον Κόβαρ μείωσε σε 20-22, αλλά η ομάδα του Ανδρεόπουλου ήταν και πάλι καλύτερη στα κρίσιμα και με χτύπημα του Ερνάντεζ τελείωσε το σετ και το ματς με 21-25.

Τα σετ: 23-25, 21-25, 21-25