Πήρε την πρώτη νίκη η ΑΕΛ!

Η Payabl. EKA ΑΕΛ ήταν η νικήτρια ομάδα στον πρώτο στη σειρά των τελικών του ΟΠΑΠ πρωταθλήματος γυναικών που εκμεταλλευόμενη την έδρα της επικράτησε με 85-63. Κορυφαία η Dickey με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι πρώτοι πόντοι του παιχνιδιού ήταν για την ΑΕΛ, με την Παπαδούρη να κάνει το 2-0 στο πρώτο λεπτό και στο ίδιο λεπτό η Κοντού ισοφάρισε για την Αναγέννηση (2-2). Το τρίποντο της Νικολακοπουλου στο 3’ έβαλε την Αναγέννηση για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 7-5, με την Όρλοβιτς να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα λίγα δευτερόλεπτα αργότερα (7-7). Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με της φιλοξενούμενες να παίρνουν προβάδισμα 5 πόντων στο 5’ με 14-9. Οι γηπεδούχες πήραν εκ νέου προβάδισμα στο 9’ με τις βολές τις Dickey (19-18) και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 22-18.

Ο αγώνας συνέχισε να είναι ανταγωνιστικός με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Και οι δύο ομάδες έπαιζαν επιθετικά θέλοντας να κρατήσουν το προβάδισμα και να διατηρήσουν τη διαφορά. Στο 14’ το σκορ ήταν 30-30 και στο επόμενο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινες» με βολές έκαναν το 32-30. Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου οι γηπεδούχες ανέβασαν τη διαφορά στο +6 (43-37), με το ημίχρονο να λήγει στο 43-41.

Η ΑΕΛ είχε ένα πολύ καλύτερο τρίτο δεκάλεπτο. Το τρίποντο της Παπαδούρη στο 23’ έκανε το 52-46, ενώ τρία λεπτά αργότερα η διαφορά έφτασε στο +10 με 60-50. Έπαιζαν πιο επιθετικά από τον αντίπαλο, και με τις 4 επιτυχημένες βολές που κέρδισαν το τελευταίο δίλεπτο έκαναν το 69-57. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενες προσπαθούσαν να ανατρέψουν το σκορ, με την Κοντού να μειώνει σε 81-60 στο 36’. Η ΑΕΛ διατηρούσε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος του αγώνα και πήρε το ροζ φύλλο αγώνος με 85-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 43-41, 69-57, 85-63