Νίκη για την ΑΕΛ στα ημιτελικά του πρωταθλήματος

Με εντός έδρας νίκη ξεκίνησε η Payabl. EKA ΑΕΛ WBC τα ημιτελικά του ΟΠΑΠ Πρωταθλήματος Γυναικών, επικρατώντας του ΑΠΟΠ με 102-55. Από τον αγώνα ξεχώρισε για την ΑΕΛ η Στυλιανίδη με 22 πόντους, 4 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ από τον ΑΠΟΠ, πολύ καλή εμφάνιση είχε η Θεμιστοκλέους με 29 πόντους, 4 ασίστ και 13 ριμπάουντ.

Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά στον αγώνα που προηγήθηκε με 9-0 στο 3’, με τη Θεμιστοκλέους να μειώνει σε 9-2. Η διαφορά ανέβηκε στο +21 στο 6’ με το τρίποντο της Dickey (21-2), και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 28-9.

Η ομάδα της Πάφου ξεκίνησε καλύτερα τη δεύτερη περίοδο και με την Βασιλείου να ευστοχεί σε τρίποντο στο 13’ μείωσε σε 31-17. Οι γηπεδούχες κρατούσαν το προβάδισμά τους κα το ημίχρονο έληξε σε 49-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «γαλαζοκίτρινες» Λεμεσού συνέχισαν να είναι επιθετικές, πετυχαίνοντας 28 πόντους στο σύνολο, με την Στυλιανίδη να πετυχαίνει τους 8. Η ΑΕΛ διατηρούσε τη διαφορά της μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνος με 102-55.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-9, 49-26, 77-41, 102-55