Διπλό για Payabl. EKA ΑΕΛ

Με το διπλό έφυγε η Payabl. EKA ΑΕΛ από τον Άγιο Δομέτιο, επικρατώντας με 91-47 της ΕΝΑΔ, και κορυφαία την Dickey με 20 πόντους, 6 ασίστ και 9 ριμπάουντ.

Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε με 5-0 στο 3’. Με εύστοχη βολή της Μερκούρη στο ίδιο λεπτό μείωσε η ΕΝΑΔ σε 5-1, και στο 5’ το τρίποντο τους Πουσιαπακέ έκανε το 6-7. Η ομάδα της Λεμεσού αύξησε τη διαφορά στο +6 (6-12) στο 6’, και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 12-21.

Οι γηπεδούχες προσπάθησαν να μπουν καλύτερα στη δεύτερη περίοδο, μείωσαν σε 22-17 στο 12’, όμως οι φιλοξενούμενες διατηρούσαν το προβάδισμα τους και με βολή η Παπαδούρη διαμόρφωσε το 26-19. Στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου οι «γαλαζοκίτρινες» Λεμεσού πέτυχαν 10 σερί πόντους για το 43-26.

Το τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΛ ήταν αρκετά πιο επιθετική, πετυχαίνοντας 31 πόντους σύνολο, με την ΕΝΑΔ από την άλλη να μετρά 9 πόντους, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 36-74. Η ομάδα της Λεμεσού έλεγχε το παιχνίδι μέχρι το τέλος και πήρε το ροζ φύλλο αγώνος με 91-47.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-21, 26-43, 35-74, 47-91

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Χρίστος Στυλιανίδης)

Πουσιαπακέ 9 (1), Τσολιά 4, Μερκούρη 12, Αθανασίου 17 (3), Bogangabe Lee 5 (1), Παρπούνα, Ερεβμπεναγκιέ,