Διπλό του ΑΠΟΠ κόντρα στην ΕΝΑΔ!

Διπλό για τον ΑΠΟΠ στον Άγιο Δομέτιο. Επικρατώντας με 44-37 επί της ΕΝΑΔ, με MVP την Θεμιστοκλέους με 18 πόντους, 24 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο ΑΠΟΠ ήταν η ομάδα που πήρε πρώτη προβάδισμα στο παιχνίδι με το τρίποντο της Παπανικολάου στο πρώτο λεπτό. Η απάντηση της ΕΝΑΔ ήταν άμεση, με την Μερκούρη να ευστοχεί σε βολές στο 1’ για το 3-2, και την Αθανασίου να πετυχαίνει τρίποντο στο επόμενο λεπτό, γυρίζοντας το σκορ σε 5-3. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με αρκετές εναλλαγές στο σκορ, με τελευταίο καλάθι του δεκαλέπτου το τρίποντο της Αθανασίου για το 19-15.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Πάφου έφερνε συνεχώς το παιχνίδι στα ίσα, μέχρι το 18’ που πήρε εκ νέου προβάδισμα (27-25), και στα τελευταία δευτερόλεπτα του ημιχρόνου έκανε το 29-25.

Με βολές της Θεμιστοκλέους στο 25’ ο ΑΠΟΠ ανέβασε τη διαφορά σε 36-27, ενώ η ψαλίδα άνοιξε στο + 16 με 42-27 στο 38’. Η τελευταία περίοδο δεν είχε επιθετικό παίξιμο με πολλά καλάθια, με την Παφιακή ομάδα να καταφέρνει να διατηρεί το προβάδισμά της και να παίρνει την εκτός έδρας νίκη με 44-37.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 25-29, 30-43, 37-44

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Χρίστος Στυλιανίδης) Πουσιαπακέ, Τσολιά 1, Μερκούρη 18, Αθανασίου 14 (3), Bogangabe Lee 2, Ερεβμπεναγκιε, Παταγαμ 2

ΑΠΟΠ (Νταϊάνα Αγαπίου) Παπανικολάου 4 (1), Ευσταθίου 5, Κουκλάδα 8, Τσέλεπου, Θεμιστοκλέους 18, Λουκαΐδου 2, Θεοτή 4, Τζιαμαλή 3, Αραμπίδου