Πήρε την 14η της νίκη η ΑΕΚ κερδίζοντας την ΕΘΑ

Την 14η νίκη της πήρε η Πετρολίνα ΑΕΚ επικρατώντας στο «Κίτιον» της ΕΘΑ με 75-67, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League.  Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Γκάρετ Μπράουν με 21 πόντους (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και η μεγαλύτερη διαφορά καταγράφηκε στο φινάλε της περιόδου με την ΑΕΚ από καλάθια των Γεωργίου και Χάμιλτον να κάνει το 21-15. Στο 14' τις δύο ομάδες χώριζαν επτά πόντοι (28-21) με τους γηπεδούχους μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να ανεβάζουν τη διαφορά στους 13 (42-29) χάρις στις δύο βολές και ένα καλάθι από τον Τόμας στα τελευταία λεπτά πριν από την ανάπαυλα.

Η ομάδα της Έγκωμης επιχείρησε να επανέλθει στη διεκδίκηση της νίκης στο τρίτο δεκάλεπτο. Στο 27' μετά από τρίποντο του Κυριακίδη πλησίασε στους τέσσερις πόντους (48-44). Η ίδια απόσταση (56-52) χώριζε τις δύο ομάδες και στην ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «κιτρινοπράσινοι» κατάφεραν να μην χάσουν σε καμία περίπτωση το προβάδισμά τους και στο τέλος πανηγύρισαν το 14ο ροζ φύλλο με τελικό σκορ 75-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 42-29, 56-52, 75-67