Μεγάλο διπλό κόντρα στον ΑΠΟΕΛ για την Ένωση!

Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου πέτυχε πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη επί του ΑΠΟΕΛ στο Λευκόθεο με σκορ 71-68, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Με την νίκη αυτή η ΕΝΠ αυξάνει τις πιθανότητες της για κατάληψη της τέταρτης θέσης με το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Τζόρντιν Γουίλιαμς με 22 πόντους (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 8 ασσίστ).

Η ΕΝΠ ξεκίνησε ορεξάτα στον αγώνα όπου προηγήθηκε με 10-0 στο 2’, ενώ έως το 7’ ο ΑΠΟΕΛ είχε μειώσει στους δύο πόντους (15-13). Το τέλος της περιόδου βρήκε την Ένωση να προηγείται με 17-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε μέχρι το 14’ να προηγηθεί με 27-25, ενώ με το τέλος του ημιχρόνου οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν μπροστά με 40-37.

Μέχρι το 25’ το σκορ ήταν στο 45-45, ενώ έπειτα ο ΑΠΟΕΛ με πέντε πόντους του Φράιντεϊ προηγήθηκε με 50-45. Έως το τέλος της περιόδου η ομάδα του Μιχάλη Κακιούζη σημείωσε έντεκα πόντους, ενώ δέχθηκε ένα, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 56-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά πιο δυνατά και στο 35’ ήταν μπροστά με +11 (65-54). Στο 38’ ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε και έκανε την ανατροπή, παίρνοντας προβάδισμα με 68-67! Ωστόσο η ΕΝΠ ήταν η ομάδα που έφυγε στο τέλος νικήτρια από τον αγώνα, όπου μετά από τέσσερις ελεύθερες βολές του Γουίλιαμς το σκορ πήγε στο τελικό 71-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 40-37, 51-56, 68-71