Άνετα στα ημιτελικά η ΑΕΚ

H Πετρολίνα ΑΕΚ έγινε η πρώτη ομάδα που έκλεισε θέση για το Final-Four του Κυπέλλου ΟΠΑΠ ECOMMBX Basket League κερδίζοντας με 118-60 την Ένωση.

Η ομάδα της Λάρνακας μπήκε στον αγώνα με τρίποντο του Brown ενώ ακολούθησαν άλλοι τρεις πόντοι από τον Hollingsworth (δίποντο και βολή) και έτσι προηγήθηκε με 6-0 στο πρώτο ενάμιση λεπτό. Ο Hollingsworth με λέι απ του στο 4' έφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (14-2), με τις αποστάσεις στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να είναι στους 17 (31-14).

Η Πετρολίνα ΑΕΚ έβαλε ακόμη πιο γερές βάσεις στην επικράτησή της στο δεύτερο δεκάλεπτο κατά το οποίο πέτυχε 14 πόντους περισσότερους (29 έναντι 15) και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 60-29.

Πλέον στο δεύτερο ημίχρονο απέμεινε ερωτηματικό μέχρι που θα έφθανε το επίπεδο του σκορ, με τους «κιτρινοπράσινους» να διευρύνουν το υπέρ τους αποτέλεσμα. Στο τρίτο ημίχρονο έφθασαν τους 88 πόντους, με το συγκρότημα του Παραλιμνίου να έχει τους μισούς (44), ενώ το τελικό σκορ, όπως διαμορφώθηκε με το καλάθι του Πενταρή μισό λεπτό πριν το τέλος, είναι 118-60.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-14, 60-29, 88-44, 118-60