Ισοπεδωτική η Ανόρθωση!

Με νικήτρια την Ανόρθωση ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση που έγινε στην αίθουσα «Τ. Παπαδόπουλος – Ελευθερία», σε παιχνίδι που ήταν για τη 17η αγωνιστική στην 1η φάση της ΟΠΑΠ Basket League.

Η ομάδα της Αμμοχώστου, δίνοντας συνέχεια στις επιτυχίες του τελευταίου καιρού, έφθασε στη νίκη με σκορ 93-62, ενώ στο ημίχρονο είχε προηγηθεί με 44-31.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα ήταν ο Γιώργος Τρετιάκοβ (13 πόντοι, 3/4 βολές, 2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ).

Παιχνίδι αργού ρυθμού, ήταν η γενική εικόνα κατά το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης. Οι δυο ομάδες, δεν είχαν καταφέρει σε κανένα σημείο να αποκτήσουν μια σημαίνουσα διαφορά και ενώ το προβάδισμα άλλαζε κάτοχο συνεχώς στην αρχή.

Ωστόσο λίγο μετά το 8`, η Ανόρθωση προηγήθηκε με 19-13 και παρότι λίγο μετά, ο Skinner, είχε ήδη χρεωθεί με τρία φάουλ, στο τέλος της 1ης περιόδου, η Ανόρθωση προηγήθηκε με 22-17.

Στις αρχές της 2ης περιόδου, η Ανόρθωση συντήρησε ένα ελαφρύ προβάδισμα, ενώ όπως και στην 1η περίοδο, ο ρυθμός παρέμενε σε αργές ταχύτητες. Λίγο μετά το 15`, η Ανόρθωση προηγήθηκε με 35-22, σε κάποια χρονικά διαστήματα κατά τα οποία η ομάδα της Αμμοχώστου είχε κυριαρχήσει, σε άμυνα και επίθεση.

Με 5-0 σερί η ΕΘΑ μείωσε σε 35-27, αλλά στη συνέχεια και πάλι οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά πάνω από το +10 και με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, η ομάδα της Αμμοχώστου προηγήθηκε με 44-31.

Στο +17, ανέβασε τη διαφορά η Ανόρθωση κατά τις αρχές της 3ης περιόδου, όταν προηγήθηκε με 48-31 και συνεχίζοντας να βρίσκει περισσότερες λύσεις, λίγο πριν τα μισά του 3ου κομματιού του αγώνα, άνοιξε τη διαφορά στο +28, όταν προηγήθηκε με 67-39.

Πλέον τα πράγματα δυσκόλευαν για την ΕΘΑ και στη συνέχεια έγιναν ακόμη πιο δύσκολα, όταν η διαφορά έφθασε στο +30, πάντα για την Ανόρθωση. Σκορ 71-41.

Στο τέλος της 3ης περιόδου, η Ανόρθωση προηγήθηκε με 73-48.

Μετά από αυτήν την εξέλιξη, ήταν πολύ δύσκολο να άλλαζε κάτι ως προς το ερώτημα του ποιος θα ήταν ο νικητής μιας και η διαφορά ήταν αρκετά μεγάλη.

Από τις αρχές της 4ης περιόδου, η Ανόρθωση κρατούσε τη διαφορά σε επίπεδα άνω του +25 και πλέον, σύμμαχος της ήταν και το χρονόμετρο.

Εκμεταλλευόμενη και το γεγονός των περισσότερων λύσεων σε σχέση με την ομάδα της ΕΘΑ, λίγο μετά το 37`, προηγήθηκε με 89-61 και με τη λήξη του αγώνα, έφθασε στη νίκη με τελικό σκορ 93-62.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-22, 31-44, 48-73, 62-93.

ΕΘΑ (Κυριάκος Γιαγκουλής): Gorman 2, Νεοφύτου 4, Κυριακίδης 3 (1), Reed 26 (4), Stevenson 26, Παρασκευά, Βατυλιώτης, Χ`Κώστας 1, Καραμπατάκης, Ορφανός.

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Taylor 12, Τρετιάκοβ 13 (2), Μόουσα 8, Horton 12 (2), Skinner 6 (1), Βάρσος 14 (4), Talton 15 (3), Τομπάζος, Βύρωνος, Μαραγκός 8, Νοταρίδης 2, Μαυρομμάτης 3.