Επιστροφή στις νίκες για Απόλλωνα με κορυφαίο Williams

Με εντός έδρας νίκη επέστρεψε στις νίκες ο Απόλλωνας, επικρατώντας με 71-64 επί του Αχιλλέα. Κορυφαίος για τους νικητές αναδείχθηκε ο Ε. Williams που πέτυχε 27 πόντους, 4 ρίμπαουντ και 4 ασίστ.

Το πρώτο καλάθι στο παιχνίδι πέτυχε ο Αχιλλέας (2-0), με τον Ε. Williams να ευστοχεί σε τρίποντο για το 3-2 στο 1’. Ο ίδιος παίκτης με βολές στο 5’ έκανε το 12-7. Ο Αχιλλέας μείωσε σε 18-11 με τον Smith να ευστοχεί σε βολές στο 9’, και το δεκάλεπτο να λήγει σε 21-13.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι «Γαλάζιοι» ανέβασαν τη διαφορά στο +10 (23-13), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με τις βολές και το τρίποντο του Tention για το 23-18. Οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Καϊμακλίου να ανατρέψει το σκορ και στο 14’ έφτασαν ξανά στο +10 (28-18). Ο Αχιλλέας μείωσε πριν το κλείσιμο του ημιχρόνου με 6 σερί πόντους για το 34-31.

Ο Αχιλλέας πίεζε για να γυρίσει το εις βάρος του σκορ και με το τρίποντο του Shabazz στο 25’ έκανε το 40-39. Ο Απόλλωνας πήρε εκ νέου προβάδισμα και με τις βολές του Gill στο 28’ έκανε το 47-40.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αχιλλέας πίεζε για να ισοφαρίσει και στο 38’ μείωσε σε 65-64, όμως η ομάδα της Λεμεσού διατήρησε το προβάδισμά της παίρνοντας τη νίκη με 71-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-13, 34-31, 51-43, 71-64

Απόλλων (Δημήτρης Παπαδόπουλος): Ε. Williams 27 (2), P. Williams 24 (1), Παντούρης 3 (1), Grill 13 (1), Γρίβας 2, Σωφρονίου 2, Κωνσταντινίδης

Αχιλλέας (Μιχάλης Αρβανίτης): Watson 14, Χριστούδιας 2, Πηλακούτας, Tention 22 (4), Shabazz 10 (2), Λουκά, Χ. Γεωργίου 2, Smith 11, Κυριάκου 3 (1), Ανθυμιάδης