«Άλωσε» το ΣΕΦ ο Παναθηναϊκός!

Ο Ολυμπιακός είπε πολλά, αλλά τώρα μιλάει ο Παναθηναϊκός! Με ηγέτη τον Μήτογλου και τον Αταμάν να δένει φιόγκο την επίθεση των «ερυθρολεύκων» το «τριφύλλι» πέρασε από το ΣΕΦ με +12 (54-66) και έβαλε υποθήκη πρωτιάς στέλνοντας μήνυμα ότι… έρχεται!

Το ξεκίνημα του ντέρμπι είχε... χαμηλό τέμπο (5-9 στο 5' με 5π. του Κάιλ Γκάι), με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να ζητάει στους παίκτες του να έχουν μεγαλύτερη υπομονή στην επίθεση. Η είσοδος του Κώστα Σλούκα και του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (9-9 στο 7') δεν άλλαξε ιδιαίτερα τα δεδομένα, με το σκορ του 1ου δεκαλέπτου να παραμένει χαμηλό (12-11 στο 10'). Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν κομβικός (3π., 4ρ., 1ασ.), με τον Εργκίν Αταμάν να παίρνει λύσεις από τον Ματίας Λεσόρ (4π., 4ρ.), αλλά να βλέπει τους παίκτες του να αστοχούν πίσω από τα 6,75μ. (1/8 τρίποντα).

Ο Ολυμπιακός «σημάδεψε» τον Μπαλτσερόφσκι με τον ορεξάτο Μιλουτίνοφ, ο Αταμάν ψήλωσε το σχήμα

Η μεγάλη πίεση των γηπεδούχων πάνω στην μπάλα έφερνε αποτελέσματα (17-14 στο 13'), με τον Αταμάν να επιμένει σε σχήματα με τρεις γκαρντ (21-18 στο 15' με 0/4 σουτ του Σλούκα). Οι νταμπλούχοι Ελλάδας «διάβασαν» τις αμυντικές αδυναμίες του Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ (5π., 5ρ.) «χτύπησε» πάνω στον Πολωνό (25-18 στο 16'). Όμως, ο Παναθηναϊκός «απάντησε» με πιο ψηλό σχήμα (Ερνανγκόμεθ στη θέση «3», 6π. του Ισπανού με 2/2 τρίποντα) και «ροκάνισε» την απόσταση (27-23 στο 17' και 30-26 με τους πρώτους πόντους του Σλούκα στο 19'). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους «αιώνιους» να είναι άστοχοι (2/9 τρίποντα και 3/9 βολές οι Πειραιώτες - 3/15 τρίποντα οι φιλοξενούμενοι)

Ο Μήτογλου έκανε «θραύση», ο Ουίλιαμς - Γκος κρατούσε τους γηπεδούχους στο σουτ

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι δύο ομάδες μπήκαν με πιο... aggressive διάθεση και ο Παναθηναϊκός φώναξε «παρών» (37-37 στο 24') με κορυφαίους τους δύο ψηλούς του (Μήτογλου - Λεσόρ). Η «πράσινη» άμυνα δεν επέτρεπε εύκολο σκορ στους γηπεδούχους, ειδικά όσο ο Μουσταφά Φαλ ήταν στο παρκέ, αλλά το ίδιο έκαναν και οι παίκτες του Μπαρτζώκα (39-39 στο 27'). Για τον λόγο αυτό ο Αταμάν έριξε ξανά στο παρκέ τον Σλούκα και πήγε τον Μήτογλου στο «5», με τους «ερυθρόλευκους» να δοκιμάζουν μαζί στο ματς δύο χειριστές (Ουίλιαμς - Γκος και Ουόκαπ) και να επαναφέρουν τον «Μίλου» στο τελευταίο λεπτό της 3ης περιόδου (40-42 στο 29'). Ο game changer ήταν δίχως αμφιβολία ο Μήτογλου, που «έγραψε» το +5 του «τριφυλλιού» (40-45) κάνοντας... θραύση (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 2 κοψίματα), με τον θετικό Ουίλιαμς - Γκος (10 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ) να διαμορφώνει το 43-45 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Ο Αταμάν δικαιώθηκε για το ψηλό σχήμα, ο Μήτογλου... υπέγραψε το διπλό

Ο Ολυμπιακός στην αρχή της 4ης περιόδου χρησιμοποίησε τρεις γκαρντ, με τους «πράσινους» να κατεβάζουν ψηλό σχήμα με τον Ερνανγκόμεθ ξανά ως σμολ φόργουορντ (45-45 στο 32'). Μάλιστα, ο Ισπανός έδωσε διαδοχικά +5 στην ομάδα του (45-50 στο 32' και 47-52 στο 33'). Ο Κάνααν βρήκε ένα τρίποντο - ψυχολογίας για το 50-52 (34'), αλλά η «πράσινη» άμυνα διατήρησε την πολύ υψηλή έντασή της (δύο ακόμα κοψίματα του Μήτογλου) και το «τριφύλλι» πήγε στο +6 για πρώτη φορά (50-56 με λέι απ του Σλούκα στο 35'). Σε εκείνο το σημείο, ο Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ άουτ με τον Πίτερς να πετάει στα... σκουπίδια δυο βολές και τον Σλούκα να αστοχεί σε κομβικό τρίποντο.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να σπαταλάει τις βολές και ο Μήτογλου σε βραδιά - καριέρας δεν είχε αντίπαλο, κάνοντας το 52-58 στο 37' και το 54-60 στο 38'. Με το ματς να... κρέμεται από μια κλωστή ο Ερνανγκόμεθ έκοψε ψηλά τον Ουίλιαμς - Γκος και από το γκολ - φάουλ του Λεσόρ έφερε τον Παναθηναϊκό «αγκαλιά» με το διπλό (54-62 στο 39'). Στο τελευταίο λεπτό τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει ως προς τον νικητή, με το «τριφύλλι» να... σφραγίζει το διπλό και με μια σημαντική διαφορά (+12, 54-66 τελικό).

Τα Δεκάλεπτα: 12-11, 31-28, 43-45, 54-66.