Είπε «καλησπέρα» στον κόσμο του με νίκη κόντρα στην Μπάγερν ο Παναθηναϊκός!

Ένα... πρώτο δείγμα έδωσε στον κόσμο του ο Παναθηναϊκός!

Οι «πράσινοι» έδωσαν το πρώτο τους φιλικό στο ΟΑΚΑ μέσα σε καταπληκτική ατμόσφαιρα, και νίκησαν με σκορ 80-73 την Μπάγερν Μονάχου, κάτι που σημαίνει πως θα παίξουν στον τελικό του τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» κόντρα στην Εφές, την Κυριακή (24/9, 20:00).

Ο Παναθηναϊκός δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ζορίστηκε όμως πολύ κόντρα στους πιο δουλεμένους Βαυαρούς. Τελικά, στο τέλος η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βρήκε τις λύσεις που χρειαζόταν σε άμυνα και επίθεση, παίρνοντας τη δύσκολη νίκη.

Κορυφαίος της αναμέτρησης, στο καλύτερό του παιχνίδι μέχρι στιγμής, ήταν ο Κάιλ Γκάι, που έβαλε 13 πόντους, ενώ πέτυχε και κρίσιμο τρίποντο που έγραψε το 77-72. Γενικότερα, ο Παναθηναϊκός είχε πλουραλισμό, με τους Λεσόρ (13π.), Γκραντ (11π.), Μπαλτσερόφσκι και Μήτογλου (10π) να είναι επίσης διψήφιοι. Πολύ θετικός και ο Χουάντσο, με 8 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Από πλευράς Μπάγερν, πήγε να κάνει ζημιά... μόνος του ο Κάρσεν Έντουαρντς, που πέτυχε 22 πόντους και ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου. 12 πόντους πρόσθεσε ο Άιζακ Μπόνγκα.

To ματς
Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς, με ηγέτες Χουάντσο και Σλούκα, με αποτέλεσμα να βρεθεί από νωρίς στο 11-2, μέσα σε απίστευτη ατμόσφαιρα. Οι πράσινοι συνέχισαν να κυριαρχούν και με τον Παπαπέτρου έφτασαν στο 15-7, παίζοντας εξαιρετική άμυνα σε αυτό το διάστημα. Ο Γκάι μπήκε και αυτός στο πνεύμα του ματς, και έβαλε τρίποντο για το 20-9. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με διαδοχικά τρίποντα από Γκριγκόνις και Χουάντσο για το 28-13.

Η Μπάγερν έβγαλε στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου μία αντίδραση, μειώνοντας με Φρανσίσκο σε 32-21, με τον Παπαπέτρου να απαντά με δύσκολο καλάθι για το 34-21. Με τον Λεσόρ πλέον επίκεντρο των επιθέσεων, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν διατηρούσε με σχετική άνεση το διψήφιο προβάδισμά της, χωρίς πάντως να ξεφεύγει ποτέ στο σκορ (38-27). Η Μπάγερν μείωσε προσωρινά σε 38-30, όμως ο Παπαπέτρου αποκατέστησε τη διψήφια διαφορά (40-30). Οι Βαυαροί παρόλα αυτά με ηγέτη τον Έντουαρντς πλησίασαν στους 6 (41-35), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 43-37.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Κάιλ Γκάι πέτυχε τρίποντο για το 46-39, ανεβάζοντας ξανά λίγο τη διαφορά. Η Μπάγερν ωστόσο αντέδρασε πάλι με Μπούκερ και Μπόνγκα, ισοφαρίζοντας στα 46. Ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστή τον Μπαλτσερόφσκι ξαναπήγε στο +5, με ένα τρίποντο του Πολωνού (53-48). Ωστόσο, οι Βαυαροί διατηρούνταν κοντά με ηγέτη τον Μπολμάρο (54-52). Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τον Έντουαρντς να παίζει καταπληκτικά όμως τον Μήτογλου να βάζει τον Παναθηναϊκό μπροστά με 5 (61-56). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 61-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η διαφορά ανέβηκε ξανά στο +7 (65-58), με τους γηπεδούχους να είναι πολύ άστοχοι αλλά να ανανεώνουν συνεχώς επιθέσεις. Με δύο βολές του Λεσόρ, διαμορφώθηκε το 67-58, με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει πάλι, πριν ο Γάλλος καρφώσει εντυπωσιακά στο καλάθι της Μπάγερν για το 69-58. Ο Μήτογλου έκανε σπουδαίες ενέργειες και έβαλε σημαντικό τρίποντο για το 74-63. Οι Βαυαροί με τον Μπούκερ μείωσαν σε 74-67, αναγκάζοντας τον Αταμάν να καλέσει τάιμ άουτ. Η αντεπίθεσή τους συνεχίστηκε, με τον Φρανσίσκο να μειώνει σε 74-72, πριν ο Γκάι βάλει μεγάλο σουτ για το 77-72. Ο Λεσόρ με γκολ φάουλ έγραψε το 79-72 και έβαλε ουσιαστικά τέλος στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 43-37, 61-58, 80-73