Άντεξε την πίεση και πήρε τη νίκη το Νότιο Σουδάν

Παρότι βρέθηκε να προηγείται με 21 πόντους, το Νότιο Σουδάν είδε τις Φιλιππίνες να επιστρέφουν στο ματς, όμως τελικά άντεξε και πήρε τη νίκη με 87-68 σε αγώνα για τις θέσεις 17-32.

Πέντε παίκτες των νικητών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Κάρλικ Τζόουνς να πλησιάζει το τριπλ-νταμπλ με 17 πόντους, 14 ασίστ και 9 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους, που έμειναν χωρίς νίκη (0-4), ο Τζόρνταν Κλάρκσον έβαλε 24 πόντους και ο Ντουάιτ Ράμος 20 πόντους μαζεύοντας και 12 ριμπάουντ.

Το Νότιο Σουδάν κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και έχοντας 9/17 τρίποντα κατάφερε να χτίσει διαφορά 21 πόντων (51-30) λίγο πριν το ημίχρονο. Η απόσταση παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα και στην τρίτη περίοδο (60-50), όμως οι γηπεδούχοι είχαν αρχίσει να παίρνουν τα πάνω τους, έχοντας μειώσει αρκετά.

Η αντεπίθεση συνεχίστηκε μέχρι το 64-59 (35’) χάρη σε καλάθια του Ράμος και του Κλάρκσον, αλλά κάπου εκεί επήλθε μπλακ-άουτ. Τζόουνς και Ομότ ανέλαβαν δράση για τους φιλοξενούμενους στέλνοντας τη διαφορά σε ασφαλή για αυτούς επίπεδα με το 77-61 στο 37’, που δεν μπορούσε πλέον να γυρίσει.

Tα δεκάλεπτα: 34-17, 51-33, 60-50, 87-68

Πηγή: sdna.gr