«Καθάρισε» τη Βραζιλία και την πρωτιά η Ισπανία!

Τρία δεκάλεπτα άντεξε η Βραζιλία απέναντι στην Ισπανία, η οποία μπήκε… φουριόζα στο τέταρτο και έτσι έφτασε στη νίκη (96-78), για το 2/2 στον έβδομο όμιλο.

Τέσσερις παίκτες της «φούρια ρόχα» τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Αλντάμα κορυφαίο με 15 πόντους. Στους 14π. σταμάτησε ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ με τον Νούνιεθ στους 13π., ενώ άλλους 11π. είχε ο Ντίαθ.

Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ του Παναθηναϊκού αγωνίστηκε για 20:29’’, αλλά ήταν σχετικά άστοχος με 3/12 σουτ και 8 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Από τη «σελεσάο», η οποία υποχώρησε στο 1-1, ξεχώρισε ο Καμπόκλο, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 15π. και 11 ριμπάουντ, ενώ 14π. είχε ο Ντος Σάντος.

Το ματς
Ντέρμπι ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να ήταν κοντά και το σκορ να διαμορφώνεται στο 22-21 υπέρ των Βραζιλιάνων. Ίδια ήταν η εικόνα του παιχνιδιού (32-34), μέχρι το 14’. Στη συνέχεια, οι Ισπανοί πάτησαν το… γκάζι και ξέφυγαν στο +12 (32-44) και έχοντας τον έλεγχο πήγαν στα αποδυτήρια με το +8 (42-50).

Η «φούρια ρόχα» διατηρούσε τα ηνία του ματς και τη διαφορά (49-59), μέχρι το 24’. Οι Βραζιλιάνοι έβγαλαν αντίδραση και πλησίασαν στο -6 (56-62), στο 28’. Ο Αλντάμα «ξεκόλλησε» την ομάδα του, αλλά το εξαιρετικά δύσκολο τρίποντο του Μέιντλ διαμόρφωσε το 59-64 της τρίτης περιόδου.

Καλύτερο ξεκίνημα έκανε η Ισπανία στο τέταρτο δεκάλεπτο και με μπροστάρηδες τους Γκαρούμπα και Νούνιεθ έκανε επιμέρους σκορ 3-15, ξεφεύγοντας στο +17 (62-79), στο 34’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Σκαριόλο είχε τον απόλυτο έλεγχο, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 96-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-50, 59-64, 78-96