Σκόρπισε το Πουέρτο Ρίκο και προκρίθηκε η Σερβία

Η Σερβία έκανε… περίπατο κόντρα στο Πουέρτο Ρίκο, επικράτησε με… και ετοιμάζεται πλέον για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Με εντυπωσιακό τρόπο η Σερβία επικράτησε του Πουέρτο Ρίκο, έκανε το 2 στα 2 και πήρε την πρόκριση για τη συνέχεια της διοργάνωσης. Η ομάδα της Σερβίας που δεν είχε να αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα, καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης είχε για πρώτους σκόρερ τους Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς και Νίκολα Γιόβιτς που είχαν από 17 πόντους, ενώ για το Πουέρτο Ρίκο πρώτος σκόρερ ήταν ο Αιζάια Πινέιρο με 17.

Ούτε για τρία λεπτά δεν άντεξε το Πουέρτο Ρίκο στο «σφυροκόπημα» της Σερβίας. Τελευταία φορά που οι Πουερτορικάνοι ήταν κοντά στο σκορ ήταν λίγο πριν το πρώτο τρίλεπτο όταν και μείωσαν σε 5-8 με το καλάθι του Ρομέρο.

Από εκεί και έπειτα το παιχνίδι ήταν παράσταση για έναν ρόλο με τους Σέρβος να κάνουν ότι θέλουν και τους αντιπάλους τους να μη μπορούν να προβάλουν την παραμικρή αντίσταση.

Με ηγέτη τον Νίκολα Γιόβιτς οι Σέρβοι πήγαν το σκορ, αρχικά, στο 5-17, «κλείνοντας» το ημίχρονο προηγούμενοι με 15-27.

Μία… από τα ίδια και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου με την Σερβία να «πυροβολεί» από παντού και… αδιακρίτως. ΟΙ Σέρβοι «έτρεξαν» σερί 2-19 στο πρώτο πεντάλεπτο και πήραν διαφορά 29 πόντων, 17-46, με το ημίχρονο να «κλείνει» στο +30, 27-57.

Το Πουέρτο Ρίκο προσπάθησε στην τρίτη περίοδο να αλλάξει κάπως τα… δεδομένα (31-18 ήταν το σκορ της περιόδου) και να μαζέψει την διαφορά, αλλά η προσπάθειά της δεν ήταν αρκετή, μιας και οι Σέρβοι ήταν πολλά σκαλιά πάνω από τους αντιπάλους τους. Με την ομάδα του Πέσιτς να ανεβάζει στροφές και στην τέταρτη περίοδο, η Σερβία έφτασε στην τελική επικράτησε με τελικό σκορ 94-77.

Τα Δεκάλεπτα: 15-27, 27-57, 58-75, 77-94