Επιβλητική Ισπανία με… «όργια» των αδερφών Ερναγκόμεθ!

Η Ισπανία ξεκίνησε επιβλητικά τις υποχρεώσεις της για τον 4ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου, διαλύοντας την Ακτή Ελεφαντοστού με με τον Ουίλι Ερναγκόμεθ να πραγματοποιεί μια ηγετική εμφάνιση πραγματοποιώντας ατομικό ρεκόρ πόντων στο πρώτο μέρος.

Ιδανική πρεμιέρα για την Ισπανία. Το σύνολο του Σέρτζιο Σκαριόλο δεν άφησε περιθώρια αντίστασης στους μαχητικούς, αλλά φανερά κατωτέρους σε ποιότητα Ιβοριανούς, κερδίζοντας με σχετική άνεσή, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τα αδέρφια Ερναγκόμεθ, που θα αποτελέσουν βαρόμετρο για την «φούρια ρόχα» σε αυτή την διοργάνωση. Ο Ούίλι Ερναγκόμεθ ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης με 22 πόντους και 5 ριμπαόυντ, ενώ εξαιρετικός ήταν για άλλη μια φορά ο Χουάντσο, με τον νέο παίκτη του Παναθηναϊκού να γεμίζει την στατιστική του με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από πλευράς Ιβοριανών ξεχώρισε ο Μπαζουμάνα Κονέ με 10 πόντους.

Φουριόζοι Ισπανοί με… ζεστούς Ερναγκόμεθ

Οι Ισπανοί μπήκαν φουριόζοι στην πρώτη περίοδο και με ένα σερί 9-0 θέλησαν να δείξουν στην Ακτή Ελεφαντοστού ότι είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Με τα αδέρφια Ερναγκόμεθ να έχουν ξεκινήσει πολύ «ζεστά» η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 12 πόντους (16-4 στο 5’) με την ομάδα της Αφρικής να απαντά με ένα σερί 8-0 (16-12 στο 7’) με τους Ισπανούς να ολοκληρώνουν το πρώτο δεκάλεπτο με 7 πόντους διαφορά (24-17).

Πάτησε γκάζι η Ισπανία και άφησε… πίσω της τους Ιβοριανούς

Προβεβλημένοι σύνδεσμοι

Σούπερ τριπλή προσφορά στο Pamestoixima.gr | 21+
Η Ακτή Ελεφαντοστού προσπαθούσε με «νύχια και με δόντια» να μειώσει την διαφορά απέναντι στην ανώτερη ποιοτικά Ισπανία, η οποία μετά το αρχικό «μπλοκάρισμα» του δευτέρου δεκάλεπτου (30-26 στο 4’), ξεδίπλωσε το επιθετικό ταλέντο που διαθέτει. Μετά το 7’ επέβαλε τον ρυθμό της «πνίγοντας» με την άμυνα της του τυπικά φιλοξενουμένους με τους Ουίλι και Χουάντσο Ερναγκόμεθ να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ, έχοντας 29 πόντους και οι δυο μαζί με 12/15 σουτ!. Η «φούρια ρόχα» με το σκορ του ημίχρονου (53-34) είχε βάλει τις βάσεις για μια επιβλητική νίκη.

Δυναμικό ξεκίνημα στην 3η περίοδο και... ροτέισον από τον Σκαριόλο

H… ορμή των Ισπανών δεν περιορίστηκε ούτε στο 3ο δεκάλεπτο. Η εξαιρετική άμυνα σε συνδυασμό με το επιθετικό πλουραλισμό ανέβασαν την διαφορά στους 32 πόντους (71-39 στο 6’) με τον Σέρτζιο Σκαριόλο να αξιοποιεί όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεση του, επιθυμώντας βέβαια και να ξεκουράσει τους βασικούς, καθώς η νίκη είχε κριθεί με την τρίτη περίοδο να βρίσκει την Ισπανία μπροστά με 26 πόντους (73-47).

Η τέταρτη περίοδος ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα με το ροτέισον του Σκαριόλο να ρίχνει αισθητά τον ρυθμό του αγώνα δίνοντας την ευκαιρία στην Ακτή Ελεφαντοστού να σημειώσει κάποια εύκολα καλάθια και να μειώσει την διαφορά (82-62 στο 7’). Να σημειώσουμε ότι ο Σέρτζιο Σκαρίολο πήρε σκορ από όλους τους παίκτες που χρησιμοποίησε με την Ισπανία να ολοκληρώνει τον αγώνα με 94 πόντους (94-64).

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 29-17, 20-13 ,21-17