Ο «Βασιλιάς» μίλησε: Διπλό στη Νέα Ορλεάνη και στα play off οι Λέικερς

Μπορεί ο Ζάιον Ουίλιαμσον να έκανε το παιχνίδι της ζωής του αλλά ο Λεμπρόν Τζέιμς με 23 πόντους οδήγησε τους Λέικερς στη νίκη επί των Πέλικανς (110-105) και πάνω στους πρωταθλητές Νάγκετς Νάγκετς.

Απίθανο ματς στη Νέα Ορλεάνη. Τα play in άρχισαν με τρομερό ματς, με τον Ζάιον Ουίλιαμσον να πετυχαίνει 40 πόντους και τον Λεμπρόν με 23 να γλιτώνει τους Λέικερς, η ομάδα του Λος Άντζελες πήρε νίκη πρόκριση και θα παίξει με τους πρωταθλητές, Ντένβερ Νάγκετες, ενώ οι Πέλικανς περιμένουν Κινγκς ή Ουόριορς.

Οι Πέλικανς μπήκαν δυνατά στο ματς, ωστόσο, παρά το +8 του πρώτου 12αλεπτου, οι φιλοξενούμενοι με τον Λεμπρόν να δίνει το ρυθμό και τον Ράσελ να βοηθάει το ημίχρονο έκλεισε στο +10 για την ομάδα του Λος Άντζελες, όμως...

Όμως παρά το ότι στην τρίτη περίοδο η διαφορά έφτασε μέχρι και το +18 για τους Λέικερς, η ομάδα του Ντάρβιν Χαμ κουράστηκε, έτσι οι Ίνγκραμ (11π), Μέρφι (12π) και Αζεβέδο (10π) μάζεψαν την διαφορά για τους Πέλικανς που κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 99-99 πριν το τέλος.

Οι Λέικερς έδειξαν χαρακτήρα ωστόσο και μετά τους 40 πόντους του Βασιλιά Λεμπρόν, οι Ράσελ (21π), Ντέιβις με double - double (20π,15α.) και τον Ριβς με 15 πόντους αντίστοιχα η πρόκριση απευθείας στα play off πήγε στους φιλοξενούμενους με 110-105.