Οι πρωτοπόροι... σκόρπισαν τα «ελάφια»

Οι Μιλγουόκι Μπακς δεν μπόρεσαν να τα βάλουν με τους πρωτοπόρους της βαθμολογικής κατάταξης, Μινεσότα Τίμπεργουλβς και ηττήθηκαν με τελικό σκορ 129-105.

Οι Μιλγουόκι Μπακς υποδέχτηκαν στο γήπεδό τους, τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν ως νικητές επικρατώντας με 129-105.

Λίγες ώρες μετά το τέλος της NBA Trade deadline, τα «ελάφια» δεν μπόρεσαν να κοντράρουν τους πρωτοπόρους της βαθμολογικής κατάταξης στη Δυτική περιφέρεια και έπεσαν στο 33-19.

Από την αρχή της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να έχουν το πάνω χέρι, κλείνοντας την πρώτη περίοδο όντας μπροστά με το σκορ στο 30-26.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν απάντηση στην επίθεση των Τίμπεργουλβς, οι οποίοι διατηρήθηκαν μπροστά και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας αυξήσει τη διαφορά ανάμεσα στους δύο, με το σκορ να φτάνει στο 63-53.

Με το ματς να μπαίνει στο τρίτο δωδεκάλεπτο, φιλοξενούμενοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους και έκλεισαν άνετοι την περίοδο, έχοντας τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, με 102-75.

Τα «ελάφια» δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό και ηττήθηκαν μέσα στην έδρα τους, με την ομάδα από τη Μινεσότα να πανηγυρίζει τη νίκη με 129-105.

Η εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Ο Έλληνας σταρ των Μπακς ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας συνολικά 17 πόντους (7/12 δίποντα, 3/7 βολές) ενώ παράλληλα μοίρασε 7 ασίστ και μάζεψε 3 ριμπάουντ σε 27:22 λεπτά εντός παρκέ.

Πρώτος σκόρερ από τους συμπαίκτες του Αντετοκούνμπο αναδείχθηκε ο Γκριν με 27 πόντους, ο Κράουντερ είχε 21 ενώ Μπρουκ Λόπεζ και Πόρτις ολοκλήρωσαν με 12.

Από την πλευρά των νικητών, ο Άντονι Έντουαρντς οδήγησε με 26 πόντους, ο Καρλ Άντονι Τάουνς είχε 19, ο Κόνλεϊ είχε 18, ο Ρέιντ 17 και ο Γκομπέρτ 16.

Πηγή: gazzetta.gr