Οι Πίστονς έφτασαν τις 28 σερί ήττες! «Λύγισαν» στην παράταση από τους Σέλτικς (ΒΙΝΤΕΟ)

Κατρακύλα χωρίς τέλος για τους Ντιτρόιτ Πίστονς που δεν μπορούν να σηκώσουν κεφάλι με τίποτα, γνωρίζοντας την 28η συνεχόμενη ήττα τους, αυτή τη φορά στην παράταση από τους Σέλτικς με 128-122.

Τα «Πιστόνια» μπήκαν αποφασισμένη για την πρώτη τους νίκη μετά από πολύ καιρό και έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 27-30, ενώ συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο κλείνοντας το ημίχρονο στο +19 (47-66).

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο, ωστόσο... ξέχασαν να βγουν από τα αποδυτήρια και έδωσαν το δικαίωμα στους Σέλτικς με επί μέρους 35-16, να μπουν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, με την τρίτη περίοδο να λήγει ισόπαλη με 82-82.

Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο το ματς εξελίχθηκε σε... θρίλερ αφού οι δύο ομάδα εναλλάσσονταν στο προβάδισμα με τον Τέιτουμ στα 9'' πριν την λήξη να διαμορφώνει το 108-106 υπέρ των Σέλτικς και τον Μπογκντάνοβιτς στα 5'' να στέλνει το ματς στην παράταση ισοφαρίζοντας σε 108-108.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Πίστονς ξέμειναν από δυνάμεις, με τους αστέρες των Σέλτικς να «καθαρίζουν» την υπόθεση νίκη, κάνοντας επικό comeback στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις (35π, 8ρ) και ο Τζέισον Τέιτουμ (31π, 7ρ, 10ασ) ηγήθηκαν για τους Σέλτικς, οδηγώντας τους στην ανατροπή, ενώ από την πλευρά των Πίστονς ξεχώρισαν ο Κέιντ Κάνινγχαμ (31π, 6ρ, 9ασ) και ο Τζέιντεν Άιβι (22π, 10ρ, 4ασ).

Πηγή: sdna.gr