Έκοψε τη… φόρα της Φενέρ η Αρμάνι και μπήκε στο παιχνίδι για τη δεκάδα!

Με καθοριστικούς τους Μίροτιτς και Σιλντς στα τελευταία λεπτά, η Αρμάνι άντεξε στο comeback της Φενέρμπαχτσε και τη νίκησε 77-76, μένοντας «ζωντανή» για τα play-in!

Βρήκε τον… μάστορά της η Φενέρμπαχτσε! Η Αρμάνι έβαλε «φρένο» στην ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, επικρατώντας 77-76 στο Μιλάνο!

Το ματς
Μετά το κλειστό πρώτο τρίλεπτο (9-8), η Αρμάνι πήρε τον έλεγχο με Σιλντς και Μέλι, ξεφεύγοντας στο +11 (17-8), στο 5’. Στη συνέχεια, μπήκε στην… εξίσωση ο Μίροτιτς με τους Ιταλούς να πηγαίνουν στο +14 (26-12) και να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +10 (28-18).
Ο Φόιγκτμαν έστειλε την Αρμάνι στο +14 (32-18) στην αρχή της δεύτερης περιόδου, ενώ στη συνέχεια ο Μέλι την εκτόξευσε στο +17 (39-22), στο 14’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Φενέρμπαχτσε ανέβασε την απόδοσή της και με τους Γκούντουριτς και Γουίλμπεκιν μείωσαν στο 43-36 του πρώτου ημιχρόνου.
Καλό ξεκίνημα από τη Φενέρμπαχτσε στο δεύτερο μέρος, με τους Γουίλμπεκιν και Χέιζ να τη φέρνουν στο τρίποντο (47-44), στο 25’. Η Αρμάνι απάντησε με Σιλντς και Πόιθρες και ξέφυγε ξανά στο +13 (59-46), στο 28’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν άμυνες και έκλεισαν την τρίτη περίοδο με σερί 5-0 (59-51).
Με τον Γουίλμπεκιν να παίρνει… φωτιά στην τέταρτη περίοδο, η Φενέρ όχι μόνο μείωσε, αλλά πέρασε μπροστά (68-69), ενώ στη συνέχεια ο Μπιμπέροβιτς την έστειλε στο +3 (70-73), στο 38’. Η απάντηση των Ιταλών ήταν αρχικά ένα τρίποντο του Μίροτιτς για την ισοφάριση (73-73), ενώ με καλάθι του Σιλντς πέρασε ξανά μπροστά (75-73), στα 37’’ πριν από τη λήξη. Ο Γουίλμπεκιν αστόχησε σε τρίποντο και ο Μίροτιτς έκανε 2/2 από τη γραμμή, για το +4 (77-73), στα 13’’. Ο Μπιμπέροβιτς μείωσε με τρίποντο στον πόντο, με την ομάδα του Μεσίνα να βάζει την μπάλα στο παρκέ και να παίρνει τη νίκη με το τελικό 77-76.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 43-36, 59-51, 77-76