Επιβίωσε στο… ροντέο με την Αρμάνι η Εφές!

Με τα μεγάλα τρίποντα του Κλάιμπερν στα τελευταία λεπτά, η Εφές «έπνιξε» την αντεπίθεση της Αρμάνι και επέστρεψε στις νίκες (79-73)!

Το ματς
Κλειστό και με αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά, με την Αρμάνι να κάνει ένα μίνι ξέσπασμα για το +4 (11-15) και την Εφές να ισοφαρίζει στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-15).

Με τους ΜακΓκρούντερ και Μίροτιτς να μπαίνουν πολύ «καυτοί» στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Μιλάνου πήγε στο +13 (25-38), στο 16’. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (31-38), αλλά οι Ιταλοί πήγαν στα αποδυτήρια με το +9 (34-43).

Εκρηκτικό ξεκίνημα από την Εφές στο δεύτερο μέρος, με τους Λάρκιν και Κλάιμπερν να ξεκινούν την αντεπίθεση και έχοντας βοήθεια από τον Πλάις να κάνουν επιμέρους σκορ 16-2, για το +5 (50-45), μέχρι το 25’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Τούρκοι είχαν τον πλήρη έλεγχο, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +14 (64-50).

Με πιο σκληρή άμυνα μπήκε η Αρμάνι στο τέταρτο δεκάλεπτο, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (67-59), στο 33’. Στη συνέχεια, οι Φόιγκτμαν και Σιλντς πήραν… φωτιά για τους Ιταλούς και εκείνοι ισοφάρισαν (71-71), στο 37’. Ακολούθησαν δύο απανωτά μεγάλα τρίποντα του Κλάιμπερν για το +6 (77-71), με τους γηπεδούχους να βασίζονται στην άμυνα στα τελευταία λεπτά και να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 79-73.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 34-43, 64-50, 79-73