Πήρε τη γερμανική «μάχη» και έμεινε ζωντανή για δεκάδα η Μπάγερν!

Παράσταση για έναν ρόλο της Μπάγερν στο Βερολίνο!

Οι Βαυαροί νίκησαν πολύ εύκολα την Άλμπα με σκορ 82-65 και ανέβηκαν στο 9-13 στην Ευρωλίγκα, μένοντας ζωντανοί στο... κατόπι μιας θέσης στη δεκάδα της διοργάνωσης! Αποκαρδιωτική για άλλη μια φορά η ομάδα του Ίσραελ Γκονζάλεθ, που παρέμεινε ουραγός με 4-18.

Μετά το ανταγωνιστικό πρώτο δεκάλεπτο (19-19), το σύνολο του Αντρέα Τρινκιέρι κυριάρχησε απόλυτα, έχοντας στο μεγαλύτερο σημείο του αγώνα διψήφια διαφορά υπέρ του. Ακόμη και στις σπάνιες προσπάθειες της Άλμπα να μειώσει, η ομάδα του Μονάχου είχε πάντοτε άμεση απάντηση χωρίς να κινδυνεύσει ποτέ.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ντάνκο Μπράνκοβιτς, που έκανε την καλύτερή του εμφάνιση στην Ευρωλίγκα με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ. 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ μέτρησε ο πρώην γκαρντ του Περιστερίου bwin, Σιλβέν Φρανσίσκο, ενώ 13 πόντους είχε ο Κάρσεν Έντουαρντς και 11 ο Σερτζ Ιμπάκα. Προσπάθησε από πλευράς Άλμπα με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ ο Ματέο Σπανιόλο.

To ματς

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλά στην αναμέτρηση, όντας κυρίαρχοι στη ρακέτα. Με τους Τίμαν και Γουέτζελ να ξεκινούν δυναμικά, η Άλμπα πήρε από νωρίς προβάδισμα 13-4, δείχνοντας μεγάλη διάθεση στην άμυνα κόντρα στους «άνευρους» Βαυαρούς. Σταδιακά, με πρωτοστάτη τον Έντουάρντς, που έτρεξε ένα προσωπικό επιμέρους σκορ 8-0 με δύο τρίποντα, η Μπάγερν βρήκε ρυθμό και μείωσε σε 13-12. Ο ρυθμός της Άλμπα έπεσε και ο Ιμπάκα με μακρινό σουτ ισοφάρισε σε 17-17, ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 19-19.

Η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε ραγδαία στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ομπστ με τρίποντο έβαλε για πρώτη φορά μπροστά την Μπάγερν (19-22), ενώ από εκεί και πέρα ακολούθησε ένα... πάρτι του Ντάνκο Μπράνκοβιτς, που ήταν ασταμάτητος υπογράφοντας το 19-32 και το 15-0 επιμέρους σκορ των φιλοξενούμενων. Ο Ομπστ έβαλε νέο μακρινό σουτ και ο Μπράνκοβιτς ξαναβρήκε στόχο για το 21-37, με την Άλμπα να μη δείχνει σημάδια αντίδρασης παρά την προσπάθεια του Σπανιόλο. Το ημίχρονο έληξε 30-43 χάρη σε καλάθι του Ιμπάκα στη λήξη του χρόνου.

Η βαυαρική κυριαρχία συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος. Οι «κίτρινοι» προσπάθησαν αρχικά να πλησιάσουν με Σπανιόλο και Τόμας και μείωσαν σε 37-46. Ο Μπολμάρο με τον Μπούκερ αποκατέστησαν την τάξη (37-50), όμως η Άλμπα συνέχισε την προσπάθεια με τρίποντα από Τόμας και Μπράουν, πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο (47-52). Από εκεί και πέρα, ωστόσο, η Μπάγερν άρχισε ξανά να βρίσκει ρυθμό, με αποτέλεσμα να ξεφύγει ξανά με 51-66 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, χάρη σε τρίποντα από Βάιλερ-Μπαμπ, Γκιφάι και Φρανσίσκο.

Η τελευταία περίοδος ήταν μάλλον διαδικαστική, αφού η Άλμπα έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει. Στην αρχή, επιχείρησε να μειώσει και το κατάφερε με 6 σερί πόντους του Χέρμανσον (57-69), ωστόσο ο Φρανσίσκο με τρίποντο και ο Ιμπάκα με κάρφωμα αποκατέστησαν τη διαφορά της Μπάγερν (57-74). Από εκείνο το σημείο και μετά, κάθε προσπάθεια της Άλμπα να μειώσει, κυρίως με τον Τίμαν, έπεφτε σε... τοίχο, αφού οι Βαυαροί είχαν απαντήσεις με Φρανσίσκο και Μπολμάρο (62-79). Οι γηπεδούχοι δεν είχαν άλλη αντίδραση και ηττήθηκαν 65-82.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 30-43, 51-66, 65-82

Πηγή: sport-fm.gr