Έβαλε τέλος στο σερί της Μπαρτσελόνα με επιβλητική νίκη η Εφές!

Κυριάρχησε κόντρα στην Μπαρτσελόνα για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πανηγύρισε επιβλητική εντός έδρας νίκη με 98-74 η Εφές!

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο στην «Sinan Erdem Dome» της Κωνσταντινούπολης, οι γηπεδούχοι «πάτησαν γκάζι» στην τρίτη περίοδο, στην οποία σκόραραν 30 πόντους έχοντας εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, φτάνοντας τελικά στην άνετη νίκη!

Έτσι, η Εφές, η οποία είχε εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας με 29/48 δίποντα και 11/22 τρίποντα, πανηγύρισε δεύτερη συνεχόμενη νίκη στην Ευρωλίγκα, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 9-13 και πλησιάζοντας στην πρώτη δεκάδα της βαθμολογίας. Από την άλλη, η Μπαρτσελόνα ηττήθηκε για πρώτη φορά στο 2024, παραμένοντας στη δεύτερη θέση αλλά πέφτοντας στο 15-7.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μπομπουά (21π με 4/5 τρίποντα), Πλάις (17π, 7 ριμπ), Οτούρου (16π, 6 ριμπ) και Λάρκιν (15π, 8 ασίστ), ενώ για τους «μπλαουγκράνα» ξεχώρισαν Γουίλι Ερναγκόμεθ (18π), Γιοκουμπάιτις (14π. 5 ασίστ) και Κάλινιτς (14π).

Το ματς

Ο Κλάιμπερν επέστρεψε από τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε επιστρέφοντας στη δωδεκάδα της Εφές μετά από 1,5 μήνα απουσίας, ενώ για την Μπαρτσελόνα εκτός έμεινε ο τραυματίας Λαπροβίτολα. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Εφές να χτυπάει στη ρακέτα και με τον Πλάις να σκοράρει τους έξι πρώτους πόντους της για το αρχικό 6-0. Ο Κάλινιτς απάντησε με τρίποντο, αλλά ο Πλάις συνέχισε να πρωταγωνιστεί, φτάνοντας από πολύ νωρίς τους 8 προσωπικούς πόντους, διαμορφώνοντας το 8-5. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το μικρό υπέρ τους προβάδισμα μέχρι και τη λήξη της πρώτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με τους Κλάιμπερν και Οτούρου να σκοράρουν για το 18-13.

Ο Ντάουμ ευστόχησε στο πρώτο αποψινό τρίποντο της Εφές βάζοντάς τη στο +8 (21-13), ενώ ο Οτούρου με καλάθι και φάουλ διαμόρφωσε το 24-15, πριν η Μπαρτσελόνα αντιδράσει και βρει ρυθμό στην επίθεσή της, φτιάχνοντας σερί 12-3 και φτάνοντας στην ισοφάριση (27-27). Ο Γουίλι Ερναγκόμεθ έφτασε τους 9 προσωπικούς πόντους, δίνοντας στους «μπλαουγκράνα» το πρώτο προβάδισμά τους στο ματς (29-31), πριν ο Λάρκιν σκοράρει τους πρώτους πόντους για το 37-34, με την Εφές να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (42-38).

Η Εφές διατήρησε το προβάδισμά της και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ενώ η Μπαρτσελόνα κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ μέχρι και το 52-48. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά ρυθμό, εκτοξεύοντας την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (70-58), χάρη σε πέντε συνεχόμενους πόντους του Λάρκιν, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Εφές να έχει πάρει διαφορά ασφαλείας (72-60).

Ο πολύ εύστοχος καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, Μπουμπουά, ευστόχησε σε τρίποντο για το 75-60 με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ενώ η Μπαρτσελόνα κατέρρευσε, αδυνατώντας να περιορίσει τους αντιπάλους της και αντιμετωπίζοντας πολλές δυσκολίες στην επίθεσή της. ήταν φανερό ότι η πλάστιγγα είχε γύρει οριστικά στο μέρος της Εφές, κάτι που αντικατοπτρίζεται και στο τελικό 98-74.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 42-38, 72-60, 98-74

Πηγή: sport-fm.gr