Αγχώθηκε, αλλά νίκησε η Βίρτους

Η Βίρτους Μπολόνια βρισκόταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά, με ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο νίκησε 85-83 τη Μπάγερν.

Αγχώθηκε, αλλά νίκησε η Βίρτους Μπολόνια και συνεχίζει να φιγουράρει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Euroleague με ρεκόρ 13-5. Η ιταλική ομάδα ξεπέρασε με δυσκολία και μπόλικο άγχος το εμπόδιο της Μπάγερν, φτάνοντας στο 85-83 κυριολεκτικά στο φινάλε. Στο 8-10 το ρεκόρ των Βαυαρών, οι οποίοι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Σενγκέλια με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και Χάκετ με 15 πόντους και 5 ασίστ, ενώ ο Μπελινέλι είχε 16 πόντους, αλλά με 4/15 σουτ συνολικά. Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Έντουαρντς με 22 πόντους.

Οι παίκτες των δύο ομάδων ξεκίνησαν εντυπωσιακά και έχοντας πολύ καλά ποσοστά έξω από τη γραμμή των 6.75μ., έδωσαν υψηλό ρυθμό στο παιχνίδι. Από πλευράς γηπεδούχων, τη μπαγκέτα κρατούσε ο Χάκετ, ο οποίος είχε 3/3 τρίποντα και 9 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους, ο Έντουαρντς μέτρησε 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, που ολοκληρώθηκε με σκορ 22-24.
Ίδιο μοτίβο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους παίκτες να βλέπουν το αντίπαλο καλάθι σαν… βαρέλι. Σενγκέλια με 9 και Λούντμπεργκ 7 πόντους, πήραν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα για τη Βίρτους, ενώ από πλευράς Μπάγερν, ο Έντουαρντς, ο οποίος έφτασε τους 16, βρήκε συμπαραστάτη στο πρόσωπο του Ιμπάκα, ο οποίος ήταν επίσης διψήφιος με 10. Το ημίχρονο έκλεισε με 42-46.
Οι επιθέσεις συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο, με τις άμυνες να μοιάζουν με… ελβετικά τυριά! Πέρα από την ευστοχία, οι παίκτες των δύο ομάδων δεν πιέζονταν ιδιαίτερα από τους αντιπάλους τους, φτάνοντας με ευκολία σε θέση βολής. Η Μπάγερν διατηρούσε σταθερά ένα προβάδισμα από τέσσερις έως έξι πόντους, με τον Έντουαρντς να συνεχίζει να «πυροβολεί» από παντού. Αυτός που κρατούσε «όρθια» τη Βίρτους ήταν ο Σενγκέλια, με το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου να είναι 65-69.
Με τρίποντο του Ομπστ, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +8 (66-74), όμως, οι γηπεδούχοι είχαν άμεση «απάντηση» και με σερί 7-0, μείωσαν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο και όλα έδειχναν ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες, όπως και συνέβη. Τρία λεπτά πριν το φινάλε, ο Κορντινιέ έδωσε προβάδισμα στη Βίρτους (81-79), η οποία κατάφερε να το διατηρήσει μέχρι το τέλος και να φτάσει σε μια πολύτιμη, όσο και αγχωτική νίκη με τελικό σκορ 85-83.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 42-46, 65-69, 85-83.