Σπουδαίος Ολυμπιακός πάτησε την Αρκάντα Γκαλάτι και επέστρεψε στους ομίλους του Champions League!

Ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή, επέστρεψε από το 1-0 και επικράτησε στη Ρουμανία της Αρκάντα Γκαλάτι με 3-1 σετ (25-22, 18-25, 19-25, 26-28), παίρνοντας την πρωτιά και μαζί την πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Ο Ολυμπιακός έκανε το "3 στα 3", σημειώνοντας μία θρυλική ανατροπή στη Ρουμανία, αφού αν κι η Αρκάντα Γκαλάτι προηγήθηκε με 1-0 σετ, οι ερυθρόλευκοι γύρισαν το ματς κι επικρατώντας 1-3 σετ (25-22, 18-25, 19-25, 26-28) επέστρεψαν μετά από εννέα χρόνια στους ομίλους του Champions League.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας κατέλαβαν την πρωτιά κι αυτό σημαίνει ότι θα συμπληρώσουν τον πρώτο όμιλο στον οποίο βρίσκονται η Ζάκσα (Πολωνία), η Ροζελάρε (Βέλγιο) και η Ζιράτ (Τουρκία).

Το μάτς:

Το πρώτο σετ ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τους ερυθρολεύκους να περνούν μπροστά για πρώτη φορά στο 10-11. Η Αρκάντα είχε από την αρχή το προβάδισμα, αλλά ο Ολυμπιακός πίεσε, ισοφάρισε αρχικά σε 8-8, στη συνέχεια σε 10-10 και τελικά προηγήθηκε.

Οι Ρουμάνοι όμως, επέστρεψαν και με τρεις σερί πόντους πήραν κεφάλι στο σετ με 18-15. Αυτή μάλιστα ήταν κι η πρώτη φορά που μία από τις δύο ομάδες ξέφυγε με τρεις πόντους.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-22, με το προβάδισμα ασφαλείας που έχτισαν καθ' όλη σχεδόν τη διάρκεια του σετ στους 2-4 πόντους να τους βοηθά. Έτσι, η Αρκάντα εξασφάλισε την πρόκρισή της στους ομίλους του Champions League. Να σημειωθεί πως οι ερυθρόλευκοι στο πρώτο σετ πήραν μόλις έναν βαθμό από το μπλοκ, ενώ έκαναν και τρία λάθη παραπάνω από την Αρκάντα.

Στο δεύτερο σετ οι πρωταθλητές Ελλάδας εμφάνισαν καλύτερη εικόνα, με δύο πόντους από το μπλοκ τους και πιέζοντας περισσότερο στην υποδοχή ξέφυγαν με τρεις πόντους για πρώτη φορά στο παιχνίδι, κάνοντας το 8-11. Ήδη μέχρι εκείνη τη στιγμή μετρούσαν τρεις πόντους από μπλοκ, έναντι ενός που είχαν στο πρώτο σετ.

Κάπως έτσι, το δεύτερο σετ πήγε στον Ολυμπιακό, ο οποίος με 18-25 ισοφάρισε σε 1-1 σετ. Η εικόνα τους δεν άλλαξε στο τρίτο σετ, με τους ερυθρολεύκους εκμεταλλεύονται τα λάθη των αντιπάλων τους, οι οποίοι δεν μπορούσαν να μειώσουν τη διαφορά κάτω από δύο πόντους.

Μάλιστα, έκανε ο Ολυμπιακός έφτασε και στο +8 κάνοντας το 14-22 και στη συνέχεια κατέκτησε το τρίτο σετ, το οποίο ήταν κι ο στόχος, καθώς χρειαζόταν δύο σετ για να πάρει την πρόκριση. Στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 20-10, αλλά χαλάρωσε κι επέτρεψε στην Αρκάντα να σβήσει τέσσερα match point, ισοφαρίζοντας σε 24 όλα.

σφραγίζοντας με 3-1 την πρωτιά του ομίλου.

Τα σετ: (25-22, 18-25, 19-25, 26-28)