Πρόωρος αποκλεισμός για Τσιτσιπά στο Wimbledon

O Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν κακός με αντίπαλο τον Έμιλ Ρουσουβουόρι, ηττήθηκε με 3-1 σετ και αποκλείστηκε στον 2ο γύρο στο Wimbledon.

Η πορεία για τον Στέφανο Τσιτσιπά στο απλό ανδρών στο Wimbledon, τελείωσε γρήγορα, ο Φινλανδός Έμιλ Ρουσουβουόρι έφθασε σε μια από τις πιο σημαντικές νίκες της καριέρας του με 7-6(6), 7-6(10), 3-6, 6-3 και για πρώτη φορά θα παίξει στον 3ο γύρο του τουρνουά.

Κακή αρχή και χαμένο tie break

Ο αγώνας άρχισε με τους παίκτες να διατηρούν εύκολα το πρώτο τους service game (1-1), όμως ο Ρουσουβουόρι στην πρώτη ευκαιρία και μετά το λάθος από τον Τσιτσιπά, έκανε το break (2-1) και με love game προηγήθηκε με 3-1.
Ο Τσιτσιπάς με δύο άσους ισοφάρισε σε 30-30, όμως ο Φινλανδός βρήκε νέο break point, με τον Έλληνα παίκτη να βρίσκει τις λύσεις και να μειώνει σε 3-2.

Με το πρώτο δικό του love game o Τσιτσιπάς μείωσε εκ νέου σε 4-3, όμως ο Φινλανδός χωρίς να κινδυνέψει έγραψε το 5-3.
Με νέο love game o Τσιτσιπάς έμεινε στη διεκδίκηση του σετ (5-4). Στο 10ο game ο Ρουσουβουόρι προηγήθηκε 30-0, όμως μετά άρχισε τα απανωτά λάθη με τον Τσιτσιπά να πετυχαίνει το break (5-5) και με love game να προσπερνά με 6-5.

Ο Φινλανδός έστειλε το σετ στο tie break, άρχισε με mini break, προηγήθηκε 3-1 και 4-2, αλλά ο Τσιτσιπάς προσπέρασε 5-4. Όμως ο Ρουσουβουόρι έφθασε πρώτος σε set point (6-5), μετά το λάθος από τον Τσιτσιπά, είχε νέα ευκαιρία στο 7-6 και με winner στην ευθεία κατέκτησε το εναρκτήριο σετ με 7-6(6).

Διπλό λάθος στο tie break και 0-2

Ο Τσιτσιπάς βρήκε break point (30-40), όμως με δύο αβίαστα λάθη και μια χαμένη επιστροφή, πέταξε την ευκαιρία στο 1ο game του 2ου σετ.
Iσοφάρισε εύκολα σε 1-1 και 2-2, όμως με δύο σερί αβίαστα λάθη έδωσε την ευκαιρία στον Ρουσουβουόρι να κλείσει το 5ο game (3-2).

Στο 6ο game o Tσιτσιπάς με forehand winner, «έσβησε» break point, πριν ισοφαρίσει σε 3-3.
Με ευκολία ο Ελληνας παίκτης ισοφάρισε σε 4-4, όμως ο Ρουσουβουόρι βρίσκοντας το τρόπο έφθασε στο 5-4.
Έχοντας 11 περισσότερους winners (16-7) ο Τσιτσιπάς στο 2ο σετ, ισοφάρισε 5-5, όμως συνέχισε να κυνηγά τον αντίπαλό του (6-5). Βγάζοντας τρεις σερί άσους στη σειρά ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε 6-6, για νέο tie break.

Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 4-2, όμως με διπλό λάθος έδωσε ελπίδα στον Ρουσουβουόρι (4-3). Ο Φινλανδός ισοφάρισε 4-4, ο Τσιτσιπάς έφθασε σε set point (6-5), με δυο λάθη του έδωσε το set point στον Ρουσουβουόρι, το «έσβησε» με άσο, όμως ο Φινλανδός είχε νέα ευκαιρία στο 8-7. Το θρίλερ συνεχίστηκε, ο Τσιτσιπάς είχε δύο ευκαιρίες να κλείσει το σετ (9-8, 10-9), ο Ρουσουβουόρι με δύο άσους προσπέρασε 11-10 και ο Τσιτσιπάς με διπλό λάθος πρόσφερε το δώρο στον Φιναλνδό, που πήρε και το 2ο σετ με 7-6(10).

Με συνοπτικές διαδικασίες το 2-1

O Τσιτσιπάς αφού έσβησε break point εκμεταλλεύτηκε την πρώτη δική του ευκαιρία στο 4ο game, για το 3-1 και με love game ξέφυγε με 4-1 στο 3ο σετ και 5-3.
Σέρβιρε για το σετ και μετά το 0-30 με άσο και δύο winners έφθασε στο set point, κατακτώντας το με 6-3.

Κακή συνέχεια και αποκλεισμός

Ο Ρουσουβουόρι άρχισε με τρεις winners το 4ο σετ (1-0), με τον 18ο άσο και δύο winners απάντησε ο Τσιτσιπάς για το 1-1. Οι παίκτες διατηρώντας με άνεση το σερβίς τους έγινε το 2-2. Στο 5ο game o Ρουσουβουόρι μετά το 30-30, είχε τις λύσεις για το 3-2. Αμέσως μετά ο Τσιτσιπάς βρέθηκε σε δύσκολη θέση (15-40), έσβησε το πρώτο break point, όχι όμως και το 2ο, με τον Φινλανδό να ξεφεύγει με 4-2. Με love game o Φινλανδός έκανε το 5-2, ο Τσιτσιπάς μείωσε σε 5-3, όμως ο Φιναλνδός δεν άφησε χαμένη την ευκαιρία και με love game έκανε το 6-3 και πανηγύρισε την πρόκριση στα φάση των «32».