Ο Ρουντ άφησε εκτός τελικού τον Τσιτσιπά

Παρά τις ευκαιρίες του στο δεύτερο σετ, ο ασταθής Στέφανος Τσιτσιπάς δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Κάσπερ Ρουντ στα ημιτελικά του Λος Κάμπος.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας (Νο.11) ηττήθηκε από τον 25χρονο Νορβηγό (Νο.12) με 6-4, 7-6(4) σε 1 ώρα και 49 λεπτά και δεν θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο του στη μεξικανική πόλη.

Mπορεί να μην κατάφερε να απειλήσει τον αντίπαλό του στο πρώτο σετ, όμως βρήκε επιστροφές στο δεύτερο και είχε πέντε πόιντ. Πέταξε, ωστόσο, τις ευκαιρίες του (τον πρόδωσε κυρίως το backhand) και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ, όπου ο Ρουντ μπήκε σαφώς πιο δυνατά και τελικά καθάρισε τον αγώνα στο πρώτο του ματς πόιντ.

Μένει, λοιπόν, για μια ακόμα εβδομάδα εκτός Top 10 (θα ανέβαινε στο Νο.9 με τον τίτλο, ενώ τώρα πέφτει στο Νο.12) και στρέφει το βλέμμα του στο Ακαπούλκο (ATP 500), ελπίζοντας ότι ματς με ματς θα βρει τον ρυθμό του. Μην ξεχνάμε, άλλωστε, ότι μέχρι και πριν λίγες μέρες πριν την έναρξη της σεζόν είχε πρόβλημα στη μέση και δεν έκανε την pre-season που θα ήθελε.

Η εξέλιξη του αγώνα

Μέχρι το 3-3 οι δύο παίκτες κράτησαν το σερβίς τους, με τον Ρουντ, πάντως, να δείχνει πιο σταθερός όταν είχε τις μπάλες στα χέρια του. Ο Στεφ έδωσε μπρέικ πόιντ στο σημείο αυτό με double fault και με ένα ακόμα λάθος του αμέσως μετά, ο Νορβηγός σημείωσε το μπρέικ και πήρε σημαντικό προβάδισμα με 4-3.

Χάνοντας μόνο 4 πόντους συνολικά στο σερβίς του (είχε 14/14 πίσω από το πρώτο), ο Νορβηγός έκανε αυτό που έπρεπε στη συνέχεια και κατέκτησε το πρώτο σετ χωρίς ιδιαίτερους προβληματισμούς.

Στο δεύτερο σετ ο Στέφανος άρχισε σιγά-σιγά να βρίσκει... παραθυράκια στο σερβίς του Ρουντ και όταν εκείνος βρέθηκε υπό πίεση στο 4-5 έκανε τρία σερί λάθη με το forehand, «δίνοντας» τριπλό σετ πόιντ στον Τσιτσιπά.

Ο 25χρονος τενίστας, όμως, έκανε και αυτός με τη σειρά του τρία διαδοχικά λάθη (είχε «σπάσει» για τα καλά το backhand του) και τελικά ο Ρουντ έμεινε όρθιος και κράτησε για το 5-5.

Ο Στεφ, ωστόσο, πίεσε και στο 5-6 και βρέθηκε με άλλα δύο σετ πόιντ. Δύο λάθη με το backhand έδωσαν την ευκαιρία στον ψύχραιμο Κάσπερ να μείνει «ζωντανός» και όλα ξεκαθάρισαν στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Ρουντ εκμεταλλεύτηκε δύο ακόμα λάθη του Στεφ - το δεύτερο ήταν ένα φαινομενικά εύκολο smash στο φιλέ - και προηγήθηκε με 4-0. Ο Τσιτσιπάς μπόρεσε να... συνέλθει και να πάρει τρεις συνεχόμενους πόντους μετά το changeover στο 5-1 (5-4), όμως ο Ρουντ δεν πτοήθηκε και καθάρισε τους δύο πόντους στο σερβίς του, για να φτάσει στη μεγάλη νίκη.

Προηγείται πλέον στο head to head με τον Τσιτσιπά με 2-1 και θα διεκδικήσει αύριο (25/2) τον 11ο τίτλο στην καριέρα του κόντρα σε Σάσα Ζβέρεφ ή Τζόρνταν Τόμπσον.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Στέφανος έχει πλέον έξι σερί ήττες κόντρα σε παίκτες του Top 20, έχοντας πετύχει την τελευταία νίκη του τον περασμένο Οκτώβριο στο Μπερσί με αντίπαλο τον Καρέν Χατσάνοφ.

Πηγή: sdna.gr