Στάση... Σίνερ και ήττα στη Μελβούρνη μετά από έξι χρόνια για Τζόκοβιτς!

Ο εκπληκτικός Γιάνικ Σίνερ έβαλε φρένο στον Νόβακ Τζόκοβιτς των 33 σερί νικών στη Μελβούρνη και πέρασε στον πρώτο του major τελικό!

Σε μια επίδειξη δύναμης και συγκρότησης, ο 22χρονος Ιταλός (Νο.40 λύγισε τον κορυφαίο τενίστα στον κόσμο με 6-1, 6-2, 6-7(6), 6-3 και θα αναμετρηθεί την Κυριακή (28/1) στο ματς τίτλου του Australian Open με τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Ντανίλ Μεντβέντεφ και τον Σάσα Ζβέρεφ.

Ήταν η πρώτη ήττα του Τζόκοβιτς στη Μελβούρνη μετά το 2018 και η πρώτη φορά που χάνει στα ημιτελικά της διοργάνωσης, όπου είχε δέκα νίκες σε ισάριθμους αγώνες! Εκτός των άλλων, μετρούσε και τέσσερις σερί τελικούς σε Grand Slam (3-1).

O Σίνερ τον έχει νικήσει τρεις φορές στις τελευταίες τέσσερις αναμετρήσεις τους (ATP Finals, Davis Cup, Μελβούρνη), οπότε ο σημερινός θρίαμβος μόνο τυχαίος δεν είναι... Σημειώστε ότι είναι ο νεαρότερος φιναλίστ του Australian Open μετά τον... Τζόκοβιτς το 2008

Ο 36χρονος Σέρβος μπήκε ανέλπιστα άσχημα στον αγώνα και επέτρεψε στον Σίνερ να κάνει το παιχνίδι του, να βγάζει... για πλάκα επιστροφές και να πάρει με μεγάλη ευκολία σημαντικό προβάδισμα με δύο σετ.

Παρότι ο Νόλε δεν μπόρεσε ούτε στο τρίτο σετ να απειλήσει το σερβίς του νεαρού τενίστα, έχοντας και την εξέδρα μαζί του, άρπαξε το τάι μπρέικ και έδωσε ελπίδες ανατροπής... τύπου Roland Garros 2021.

Δεν ήταν, όμως, στη μέρα του... Ο Σίνερ, λοιπόν, δεν έχασε την αυτοκυριαρχία του, πίεσε ξανά με επιτυχία το σερβίς του αντιπάλου του και δεν του έδωσε στη συνέχεια κανένα δικαίωμα να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Τζόκοβιτς δεν είχε κανένα μπρέικ πόιντ στον αγώνα, κάτι που του έχει συμβεί μόνο άλλη μία φορά σε σλαμ (Wimbledon 2017, κόντρα στον Μπέρντιχ).

Ήταν, φυσικά, εξαιρετικός ο Σίνερ, αλλά σίγουρα ήταν μια από τις χειρότερες εμφανίσεις του Νόλε σε Grand Slam. Είναι, άραγε, η αρχή του τέλους για τον 36χρονο τενίστα; Δύσκολο να το πει κανείς αυτό από τώρα, όμως κάποια στιγμή θα αρχίσει να φαίνεται η ηλικία του στο court...

Ειδικά στα δύο πρώτα σετ κόντρα στον Ιταλό, ο Τζόκοβιτς είχε... χάσει την μπάλα και έχοντας δεχτεί τέσσερα μπρέικ χωρίς καν να πλησιάσει εκείνος ένα μπρέικ, όλα έδειχναν βαριά ήττα, ανάλογη με αυτή στον τελικό του US Open 2021 από τον Ντανίλ Μεντβέντεφ.

Μπόρεσε, ωστόσο, ο Νόλε να κρατήσει το σερβίς του στο τρίτο σετ για να κάνει την ύστατη προσπάθεια στο τάι μπρέικ. Εκεί έχασε δύο φορές προβάδισμα με μίνι μπρέικ και βρέθηκε αντιμέτωπος με ματς πόιντ στο 7-6, όμως ο Σίνερ έστειλε ένα forehand στο φιλέ και τελικά ο Τζόκοβιτς μείωσε το σκορ σε 2-1.

Αυτό, ωστόσο, δεν φάνηκε να του δίνει ιδιαίτερη ώθηση και ούτε στο τέταρτο φάνηκε ικανός να επιβάλλει το παιχνίδι του. Αφού έσωσε... ηρωικά τρία μπρέικ πόιντ στο πρώτο του service game, δέχτηκε ένα ακόμα μπρέικ από 40-0 την επόμενη φορά που πήρε τις μπάλες στα χέρια του (3-1) και αυτό ήταν το τελειωτικό χτύπημα.

Ο Ιταλός κράτησε μέχρι το 5-3 και παρόλο που βρέθηκε πίσω με 15-30 με διπλό λάθος, πήρε τρεις πόντους στη σειρά και έκλεισε τον αγώνα μετά από συνολική προσπάθεια 3 ωρών και 22 λεπτών

Πηγή: sdna.gr