Mεγάλη ανατροπή και δεύτερος σερί τελικός στο Λονδίνο για Ζαμπέρ!

Η σπουδαία Ονς Ζαμπέρ γύρισε με απίθανο τρόπο το ματς με την Αρίνα Σαμπαλένκα και θα διεκδικήσει το Σάββατο (15/7) τον πρώτο major τίτλο της!

Η 28χρονη Τυνήσια (Νο.6) λύγισε με 6-7(5), 6-4, 6-3 τη Νο.2 τενίστρια στον κόσμο και θα αναμετρηθεί με τη Μαρκέτα Βοντρούσοβα για το τρόπαιο του Wimbledon, ελπίζοντας ότι η τρίτη φορά της σε τελικό Grand Slam θα είναι και η... τυχερή!

Η Ζαμπέρ ήταν η καλύτερη παίκτρια σε όλο τον αγώνα, όμως έχασε το πρώτο σετ στο τάι μπρέικ και βρέθηκε πίσω με 2-4 στο δεύτερο! Όπως, ωστόσο, έγινε και στο Παρίσι στον ημιτελικό κόντρα στην Καρολίνα Μούχοβα, η Σαμπαλένκα... έχασε το δρόμο.

Και αυτό συνέβη, διότι η Νο.6 τενίστρια στον κόσμο είχε απαντήσεις στα βαριά χτυπήματα της Λευκορωσίδας, έβγαλε μεγάλες άμυνες και οι επιστροφές της απλά... δεν παίζονταν!

Η Σαμπαλένκα, από την πλευρά της, ήταν φυσικό να πιεστεί μετά την απώλεια του δεύτερου σετ, ρίσκαρε για να λυγίσει την Τυνήσια και, τελικά, μετά τα τέσσερα σερί χαμένα γκέιμ στο δεύτερο σετ, δέχτηκε το μπρέικ στο έκτο γκέιμ του τρίτου.

Και αυτό ήταν και το τελειωτικό χτύπημα, καθώς εκτός των άλλων το Centre Court είχε πάρει φωτιά και έσπρωχνε ακόμα περισσότερο τη Ζαμπέρ προς τη νίκη!

Πέρα από το περσινό Wimbledon, η Ονς έπαιξε και στον τελικό του US Open την ίδια χρονιά, αλλά έπεσε στην ασταμάτητη Ίγκα Σβιόντεκ. Ήταν δύο οδυνηρές ήττες στα μεγαλύτερα ματς της καριέρας της, αλλά αυτή τη φορά φαίνεται να έχει τη μεγαλύτερη ευκαιρία της να κατακτήσει τον τίτλο.