Επιβλητικά στους «32» ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν καταιγιστικός απέναντι στον Ρομπέρτο Καρμπαγιές Μπαένα και με 3-0 σετ (6-3, 7-6 (4), 6-2) προκρίθηκε στην 3η φάση του Roland Garros.

Το εμπόδιο του Ρομπέρτο Καρμπαγές Μπαένα ξεπέρασε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, επικρατώντας με 3-0 σετ (3-6, 6-7 (4), 6-2) και έτσι πήρε το εισιτήριο για τη φάση των 32 του Roland Garros. Εκεί ο Έλληνας τενίστας θα αντιμετωπίσει είτε τον Σβάρτσμαν (Νο95), είτε τον Μπόρχες (Νο80).

Πλέον, ο Τσιτσιπάς μετράει δύο νίκες απέναντι στον Ισπανό Μπαένα στο χώμα, αφού τον είχε κερδίσει και το 2018 στο Εστορίλ.

Το ματς: Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε break στο 3ο και το 9ο game και αυτό του έδωσε την ευκαιρία να κλείσει εύκολα το πρώτο σετ με 6-3 μέσα σε 41 λεπτά. Στο δεύτερο σετ ο 30χρονος Ισπανός ανέβασε την απόδοσή του, όμως ο Έλληνας πρωταθλητής άντεξε στην πίεση και επικράτησε με 7-6 στο tie-break. Στο τρίτο, τα πράγματα ήταν πολύ πιο απλά, αφού με δεδομένη την ορμητικότητα και τα χτυπήματά του, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό του, φτάνοντας εν τέλει σε μια καθαρή νίκη, δίχως να χάσει σετ.