Σάκκαρη: Καταιγιστική η Μαρία, 2-0 σετ την Κονταβέιτ στο Madrid Open

Τη δεύτερη διαδοχική νίκη της στη Μαδρίτη πανηγύρισε η Μαρία Σάκκαρη, που έπαιξε σαφώς καλύτερο τένις από την πρεμιέρα της στο Madrid Open και με straight sets νίκη επί της Ανέτ Κονταβέιτ, προκρίθηκε στον 3ο γύρο του τουρνουά.

Εξαιρετική απόδοση έπιασε η 25χρονη Ελληνίδα ανήμερα του Πάσχα και μετά από 61 λεπτά αγώνα, επιβλήθηκε της Εσθονής αντιπάλου της, Νο29 τενίστριας του κόσμου, με το εμφατικό 6-3, 6-1.

Σε αντίθεση με τον αγώνα της με την Ανισίμοβα στον 1ο γύρο, η Μαρία έδειξε το καλό της πρόσωπο πίσω από τη γραμμή του σερβίς και αφού δεν άφησε την Κονταβέιτ να κάνει ούτε ένα μπρέικ (0/1), έφτασε με άνεση στη νίκη.

Στις 16 του Mutua Madrid Open, θα αντιμετωπίσει την Καρολίνα Μούτσοβα, που νωρίτερα έκανε την έκπληξη και απέκλεισε τη Ναόμι Οσάκα στα τρία σετ.

Η Μαρία, προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα της στη φάση των "16" του τουρνουά και το έκανε με απαράμιλλο στυλ. Μόλις έξι πόντους έχασε πίσω από το σερβίς της (33/36) πραγματοποιώντας κυριαρχική εμφάνιση.

Εκμεταλλευόμενη τις 4/6 ευκαιρίες για μπρέικ που της εμφανίστηκαν, έσπασε το σερβίς της Κονταβέιτ δυο φορές σε κάθε σετ και απώλεσε μόλις τέσσερα γκέιμς συνολικά, για να περάσει στον 3ο γύρο, αφήνοντας εκτός μια από τις καλές της φίλες στο Tour.