Τα βρήκε... μπαστούνια, αλλά προκρίθηκε ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς χρειάστηκε τρία σετ για να λυγίσει τον Χούμπερτ Χούρκατς και να περάσει στα προημιτελικά του Ρότερνταμ για πρώτη φορά στην καριέρα του!

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας όλων των εποχών πήρε τη νίκη σε βάρος του 24χρονου Πολωνού (Νο.30) με 6-4, 4-6, 7-5 και θα παίξει για μια θέση στην τετράδα με τον Ρώσο Καρέν Χατσάνοφ, Νο.21 στον κόσμο.

Ένα πολύ κακό service game του Χούρκατς στο 5-4 του πρώτου σετ ήταν αρκετό για να δώσει στον Στεφ το προβάδισμα, ωστόσο ο Πολωνός έγινε πολύ πιο επιθετικός στη συνέχεια και μειώνοντας τα λάθη του... έβαλε δύσκολα στον Τσιτσιπά.

Με το μπρέικ που σημείωσε στο έβδομο γκέιμ (3-4) του δεύτερου σετ, πέρασε στη θέση του οδηγού και κρατώντας το σερβίς του μέχρι το τέλος, έφερε το ματς στα ίσα.

Το τρίτο σετ ήταν το πιο κλειστό του αγώνα, όμως ο Χούρκατς αγχώθηκε και πάλι όταν πήρε τις μπάλες στα χέρια του στο 5-4. Με διπλό λάθος «χάρισε» ματς πόιντ στον Στέφανο, ωστόσο κατάφερε να μείνει ζωντανός και να δώσει παράταση στο... θρίλερ.

Σερβίροντας και πάλι υπό πίεση, έκανε ξανά... δωράκι στον Στεφ με διπλό λάθος, αλλά παρότι έσβησε και αυτό το ματς πόιντ δεν μπόρεσε να αποφύγει το μοιραίο.

Ο Στεφ έβγαλε απίθανες άμυνες και με ένα μεγάλο πέρασμα βρέθηκε ξανά με ματς πόιντ, το οποίο και εκμεταλλεύτηκε στη συνέχεια για να σφραγίσει την πρόκριση.

O Τσιτσιπάς έχει παίξει άλλες δύο φορές κόντρα στον Χατσάνοφ και έχει ισάριθμες νίκες. Ο αγώνας τους θα ξεκινήσει στις 14.00, καθώς ο Στεφ έχει αύριο και διπλό με τον Πέτρο. Θα παίξουν λίγο μετά την ολοκλήρωση του μονού με του Κόντινεν/Ροζέρ Βασελέν.

Ο Στέφανος ή ο Χατσάνοφ θα παίξει με Ρούμπλεφ ή Σαρντί στα ημιτελικά. Τα άλλα ζευγάρια των ημιτελικών είναι Νισικόρι-Λάγιοβιτς ή Τσόριτς και Πολ-Φούτσοβιτς ή Νταβίντοβιτς Φοκίνα.