Ο Τιμ απέκλεισε τον Τζόκοβιτς

Ο Ντομινίκ Τιμ απέκλεισε με 6-4, 6-7 (10), 7-6 (5) τον Νόβακ Τζόκοβιτς στον ημιτελικό και για 2η συνεχόμενη χρονιά θα παίξει στον τελικό του ATP Finals στο Λονδίνο.

Στον τελικό του ATP Finals του Λονδίνου προκρίθηκε για 2η συνεχόνενη χρονιά ο Ντομινίκ Τιμ.

Με την 300η νίκη καριέρας ο Αυστριακός (Νο3) απέκλεισε με 6-4, 6-7 (10), 7-6 (5) τον Νόβακ Τζόκοβιτς στον ημιτελικό και θα παίξει την Κυριακή (20:00) στον τελικό με τον νικητή του αγώνα του Μεντβέντεφ με τον Ναδάλ.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς έσβησε 5 ματς πόιντ (4 στο 2ο σετ), προηγήθηκε με 4-0 στο τάι μπρέικ του 3ου σετ αλλά ο Ντομινίκ Τιμ έδειξε πως έχει αλλάξει επίπεδο και με μεγάλη ψυχραιμία κατάφερε να αποκλείσει τον Σέρβο.

Την Κυριακή θα έχουμε νέο νικητή στο ATP Finals αφού κανείς από τους Τιμ, Ναδάλ, Μεντβέντεφ δεν έχει κατακτήσει τον τίτλο. Ο Αυστριακός έχει μια συμμετοχή το 2019 σε τελικό αλλά ηττήθηκε από τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Αυτή είναι η 5η νίκη του Τιμ επί του Τζόκοβιτς σε 12 αγώνες.

Επιπλέον είναι η πρώτη ήττα του "Νόλε" σε ημιτελικό στο 2020 μετά από 6/6 νίκες. Έτσι ο Σέρβος κλείνει τη χρονιά με 41 νίκες όσες και ο Ρούμπλεφ (1οι) αλλά είναι οριστικά 2ος στους τίτλους αφού σταμάτησε στους 4 και ο Ρώσος έχει 5.