Ρακίμοβα - Σάκκαρη 0-2: Στους «32» του Roland Garros η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με 7-6 (0), 6-2 της Καμίλα Ρακίμοβα και για δεύτερη φορά στην καριέρα της προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Roland Garros.

Για δεύτερη φορά στην καριέρα της η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Roland Garros.

Η Ελληνίδα τενίστρια (Νο24) επικράτησε  σε 1.44' στον 2ο γύρο με 7-6 (0), 6-2 της Ρωσίδας Καμίλα Ρακίμοβα (Νο182) και μετά από το 2018 είναι και πάλι στους "32" του Grand Slam της Γαλλίας.

Επόμενη αντίπαλος της θα είναι μια εκ των Κόκο Γκάουφ και Μαρτίνα Τρεβισάν.

Στον αγώνα του 2ου γύρου παρότι η αντίπαλος της Μαρίας ήταν μόλις 19 ετών και στο Νο182 του κόσμου έπαιξε πολύ καλά, πίεσε πάρα πολύ την Ελληνίδα, αλλά εκείνη με την εμπειρία της και την κλάση της χωρίς να πιάσει ιδιαίτερα καλή απόδοση έφτασε στη νίκη.

Η Σάκκαρη χρειάστηκε 6 ματς πόιντ για να κερδίσει το παιχνίδι αλλά είναι με το "σπαθί" της στον επόμενο γύρο.

Οι πόντοι ήταν 87-70. Η Σάκκαρη είχε 31 αβίαστα και 27 winners και η Ρακίμοβα 34-17. Τα μπρέικ πόιντ ήταν 2/7 και 4/11 (Σάκκαρη). Η Μαρία είχε 5-4 διπλά σφλάματα και 3-0 άσους.

Περίπατος στο τάι μπρέικ!

Στο 1ο σετ θα δυσκολευτεί αρκετά η Μαρία Σάκκαρη. Μετά από 2 χαμένες ευκαιρίες θα κάνει μπρέικ στο 7ο γκέιμ (4-3). Η Σάκκαρη θα φτάσει στο 5-4, θα σερβίρει για το σετ αλλά η Ρωσίδα με μπρέικ θα ισοφαρίσει σε 5-5!

Η Ρακίμοβα επιστρέφει από το 3-5 και φτάνει στο 6-5. Το σετ θα κριθεί στο τάι μπρέικ και εκεί θα "μιλήσει" η κλάση και η εμπειρία της Σάκκαρη. Με 7-6 (0) θα κλείσει σε 52' το 1ο σετ.

Εμπειρία και κλάση

Το 1ο γκέιμ του 2ου σετ είχε διάρκεια 8' και η Σάκκαρη θα χρειαστεί να σβήσει μπρέικ πόιντ για να προηγηθεί με 1-0.

Θα σβήσει και άλλο ένα μπρέικ πόιντ στο 3ο για να φτάσει στο 2-1 και με μπρέικ θα πάρει το 4ο γκέιμ (3-1) και με το σερβίς της στο 4-1. Με νέο μπρέικ θα κάνει το 5-1.

Στο 7ο γκέιμ η Σάκκαρη θα έχει ματς πόιντ αλλά η Ρακίμοβα θα το σβήσει και θα εκμεταλλευτεί το 2ο μπρέικ πόιντ της για να μειώσει σε 5-2.

Η Ρακίμοβα θα σβήσει άλλα 4 ματς πόιντ και με το 6ο της ματς πόιντ η Σάκκαρη θα πάρει το σετ (6-2).

Πηγή: gazzetta.gr