Πρώτευσε ο Θωμά στην Αρχιμανδρίτα (pics)

Με μεγάλο νικητή το Νίκο Θωμά και οδηγώντας στο όριο ένα αγωνιστικό της κατηγορίας Cross Kart , και προσφέροντας μεγάλο θέαμα και ενδιαφέρον,  τελείωσε ο  πρώτος αγώνας του Παγκυπρίου  Πρωταθλήματος  Ταχύτητας 2021 της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου , που επιχορηγείται από τις εταιρείες  HONDA/GALATARIOTIS – ENI .

Στην 2ην Θέση και μετά από καλή εμφάνιση κατέλαβε ο Δημήτρης Πιερή με Mitsubishi Lancer Evo 6 , ενώ στην 3ην θέση βρέθηκε ο πάντα σταθερός Σταύρος Αντωνίου και  με Mitsubishi Lancer Evo 10.

Την 4ην Θέση πήρε ο Ευαγόρας Κούλουρος με Mitsubishi Lancer Evo 3 , ενώ με διαφορά 4 δέκατα του δευτερολέπτου στην 5ην θέση βρέθηκε ο Ηλίας Πιερή  με Mitsubishi Lancer Evo 6, ενώ στην εξάδα  πλασαρίστηκε ο θεαματικός Σωκράτης Σωκράτους με Subaru Impreza αφού λόγω τεχνικού προβλήματος κατάφερε να ολοκληρώσει μόνο μια χρονομετρημένη κούρσα.

Μεγάλες μάχες είχαμε και στην δικίνητη κατηγορία 2WD όπου τελικά επικράτησε ο Μιχάλης Σοφοκλέους οδηγώντας ένα V/W Golf , αφήνοντας στην 2ην θέση τον Μάριο Ζάκο με επίσης V/W Golf.

Η πρεμιέρα του Πρωταθλήματος  Ταχύτητας 2021, επιβεβαίωσε τις προβλέψεις ότι φέτος θα είναι μια με μεγάλο ενδιαφέρον αγωνιστική χρονιά αφού επιβεβαιώνετε με τους αυξημένους αριθμούς συμμετοχών.

Ο επόμενος αγώνας Ταχύτητας θα διεξαχθεί στις 18 Απριλίου από το Σωματείο Ο.Φ.Α. σε μία νέα διαδρομή κοντά στην πίστα ταχύτητας “DAYTONA” στην Λευκωσία όπου αναμένεται να δούμε ακόμα περισσότερες συμμετοχές.